banner ad

Prawie trzy czwarte młodych czytelników wciąż woli tradycyjne książki

27 września 2014

mlodzi-czytaja-ksiazki-2014
Przyszłość tradycyjnej książki jawi się w jasnych kolorach. Badanie przeprowadzone na zlecenie portalu „Bookseller” ujawnia, że 73% młodych czytelników w wieku od 16 do 24 lat woli tradycyjne książki od wydań cyfrowych i audiobooków.

Tych, którzy czytali rozmowę Dwutygodnika z Janem Piotrowskim, współwłaścicielem drukarni Efekt, pytającym „Kto wie, czy za 5 czy 15 lat ludzie będą jeszcze czytać książki papierowe?”, uspokajamy, że młodzi wciąż sięgają po papier. Luke Mitchell, dyrektor agencji Voxburner, zauważa, że osoby w grupie wiekowej od 16 do 24 lat wciąż lubią dotykać papier i obserwować, jak odgina się grzbiet książki. Dla młodzieży szukającej okazji to głównie niska cena za ebooki sprawia, że przechodzą na czytanie książek elektronicznych. 70 procent respondentów przyznało, że 6,99 funta jest rozsądną ceną za książkę w miękkiej okładce, ale tylko 10 procent było gotowych zapłacić tyle samo za ebooka.

Badanie wykazało, że młodzi ludzie wciąż bardzo interesują się literaturą. 81 procent pytanych wydaje na książki własne pieniądze. Trzy czwarte korzysta z Amazona, ale prawie równie tyle samo zachodzi do tradycyjnych księgarń. 37 procent kupowało książki w supermarketach, 34 procent zachodziło w tym celu do niezależnych księgarń, a 13 procent korzystało z usług innych sklepów internetowych niż Amazon. Młodzi nie zapominają również o bibliotekach. 44 procent regularnie odwiedza biblioteki publiczne, zaś 66 procent korzysta z bibliotek uniwersyteckich.

Zainteresowanie książkami przekłada się na aktywność młodych w mediach społecznościowych. 49 procent dołączyło do grup fanów w Internecie, 40 procent śledzi profile autorów na Twitterze, a 20 procent czyta blogi o książkach.

Wprawdzie młodzi czytelnicy preferują papier, nie znaczy to jednak, że zupełnie rezygnują z ebooków. Jedynie 31 procent stwierdziło, że nigdy nie kupiło książki elektronicznej. Do wypożyczania ebooków z bibliotek publicznych (jeżeli były one łatwo dostępne) przyznało się 53 procent respondentów.

Badanie przeprowadzono na grupie 900 młodych Brytyjczyków, a jego wyniki ujawniono 25 września podczas konferencji w Southbank Centre w Londynie. Podobny sondaż agencja Voxburner przeprowadziła również w zeszłym roku. Wówczas to 62% młodych osób w wieku od 16 do 24 lat przyznało, że woli kupować tradycyjne książki zamiast e-booków.

fot. Pedro Ribeiro Sim?es

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy