Poznamy alternatywną wersję losów Ryśka Lewandowskiego z „Wilka” Marka Hłaski

15 sierpnia 2016

hlasko-rysiek-lewandowski-1
Dobra wiadomość dla tych, którzy polubili głównego bohatera wczesnej powieści Marka Hłaski „Wilk”. Przeszukując archiwa pisarza zgromadzone w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, odkryto trzy teksty przedstawiające alternatywną wersję losów młodego chłopaka z Marymontu, Ryśka Lewandowskiego. Opublikowane one zostaną w tomie „Najlepsze lata naszego życia”.

Jak wyjawia we wstępie do zapowiadanej książki Radosław Młynarczyk, fragmentaryczna konstrukcja „Wilka” pozwoliła Hłasce na wydzielenie trzech autonomicznych, lecz powiązanych ze sobą historii, które pokazują degradację marzeń i pragnień oraz zanik wszelkiej wiary u głównego bohatera na skutek przeżytych porażek i zawodów.

„Widać w tym celowy zabieg autora, który w kolejnej wersji powieści projektuje pogłębienie rozpaczy Ryśka, rozkładu otaczającego go świata i jego wartości” ? pisze Młynarczyk. Każda z trzech historii, które Hłasko wydzielił z ?Wilka?, prezentuje kolejne nieszczęście dotykające głównego bohatera: wycieńczającą pracę, utratę niewinności i upadek marzeń o wielkiej miłości.

Rysiek Lewandowski, chłopak z robotniczej rodziny mieszkający na biednym Marymoncie, pojawiał się w utworach Hłaski opublikowanych jeszcze za życia pisarza, jak „Pętla” czy „Baza Sokołowska”. Jego postać narodziła się na gruncie fascynacji powieścią „Pamiątka z Celulozy” i egzotyką przedmieść Warszawy. Hłasko wzorem autora tej książki, Igora Newerlego, chciał pisać o zwykłych ludziach z robotniczych dzielnic. Przez długi czas sądzono, że w losach Ryśka Lewandowskiego zawarł odniesienia do własnego życiorysu, co nie było zgodne z prawdą, gdyż Hłasko urodził się w inteligenckiej rodzinie i mieszkał w tzw. dobrym domu.

Trzy niewydane jeszcze historie o Ryśku („Całe niebo będzie dla mnie”, „Wilk, wersja późniejsza 1 i 2”) mają łącznie ponad sto stron i obok niepublikowanych dotąd utworów: „Burzliwa pogoda”, „Najlepsze lata naszego życia”, „Siódmy człowiek”, „Warszawa, stolica radości”, „Ten, który nigdy nie odejdzie”, „Poborowi”, „Opowiadanie o głupiej miłości”, „Bracia” i „Mokra po deszczu ulica”, znajdą się w tomie zapowiadanym na 28 września przez wydawnictwo Iskry. Kolekcję uzupełni scenariusz filmowy autora.

Książka „Najlepsze lata naszego życia” ukaże się w dwóch wersjach ? popularnej oraz w opracowaniu krytycznym.

wczesne-opowiadania-hlaski

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy