Poznaliśmy zwycięzcę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019

27 maja 2019


Wojciech Chmielarz został zdobywcą Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszył 10. Warszawskim Targom Książki! Nagrodę przyniosła mu powieść „Żmijowisko”. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” i Robert Małecki za „Skazę”.

W konkursie oceniane były polskie powieści kryminalne wydane w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku. Jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych pod względem literackim kryminałów. Nominowane książki oceniano również pod kątem jakości poligraficznej, dlatego nagrody trafiły również do wydawców i drukarni.

Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska postanowiło, że zdobywcą Grand Prix został Wojciech Chmielarz za powieść „Żmijowisko” (wyd. Marginesy). Autor otrzymał czek na 10 tysięcy złotych.

Zdaniem prof. Ewy Paczoskiej „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza to znakomita opowieść o losie przypadku w ludzkim życiu ? a jednocześnie o tym, co wydaje nam się czasem przypadkowe, ale w istocie decyduje o naszych wyborach i decyzjach. Ciekawa intryga kryminalna, wielowarstwowa, kierująca czytelnika w stronę nieoczywistych tropów, toczy się w niewielkiej wsi, a więc przestrzeni ograniczonej, jakby wyciętej z życia społecznego, a jednocześnie rysuje ciekawy obraz pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Także ? Polski czasu przemian, z jej przegranymi i wygranymi. To również dociekliwa diagnoza kłamstwa w życiu jednostek i zbiorowości, które przekłada się na działanie mediów i jego konsekwencje. Nieoczekiwane zakończenie każe też pytać o mechanizm samozakłamania.

Zdobywcami dwóch równorzędnych wyróżnień po 2 tysiące złotych każde zostali: Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” (wyd. W.A.B.) i Robert Małecki za „Skazę” (wyd. Czwarta Strona).

Przewodnicząca jury tak oceniła „Dziewczynkę z zapalniczką” Mariusza Czubaja: „Zaletą tej powieści jest jej kondensacja, która sprawia, że wątki się plączą i nakładają na siebie palimpsestowo, wywołując w czytelniku pogłębiający się w miarę lektury stan niepokoju i napięcia. Nieoczywista jest konstrukcja intrygi, nieoczywiści także bohaterowie ? zarówno po stronie policji, jak i po stronie autorów zbrodni. Pod pokładami nawarstwiających się wątków ukrywa się interesujący psychologicznie portret kobiety i prawda o tym, jak traumy dzieciństwa kształtują wybory i decyzje dorosłych”.

Z kolei „Skaza” Roberta Małeckiego to w opinii prof. Ewy Paczoskiej dociekliwy portret prowincji: akcja dzieje się w Chełmży, pokazywanej w dwóch perspektywach czasowych ? współczesności i pełnej tajemnic przeszłości. Autor tworzy zazębiające się ze sobą historie, których związek jest raz przypadkowy, a raz ? wynika z logiki ukrytych w cieniu wydarzeń. Związany jest także z mechanizmami życia społeczności małomiasteczkowej, która ma swoich własnych bohaterów i swoje własne, zamiatane pod dywan, tajemnice. Powolne tempo tej opowieści skontrastowane zostało z jej dramatycznym podglebiem, odsłaniającym się niespiesznie, w zderzeniach teraźniejszości z przeszłością. Ten zabieg autora tworzy charakterystyczną mroczną aurę całości.

„Wszystkie trzy powieści łączy charakterystyczne splątanie teraźniejszości i przeszłości, w którym kryją się nie tylko tropy prowadzące do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także rysy 'mapy mentalnej’ bohaterów. Tajemnice ich psychiki (zabójców, śledczych, nawet bohaterów drugiego planu) stają się osoczem intrygi” ? tak pierwszą edycję nagrody Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019 podsumowała prof. Ewa Paczoska.

Nagrody ? materiały i usługi poligraficzne oraz wyjazd do papierni ? odebrali także wydawcy oraz drukarnie wyróżnionych w konkursie powieści: Marginesy, W.A.B., Czwarta Strona oraz Interdruk S.A. i Abedik S.A. Laureatów konkursu poznaliśmy na gali Festiwalu Kryminalna Warszawa, która odbyła się 25 maja podczas 10. Warszawskich Targów Książki.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe 10. WTK

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy