Poznaliśmy siódemkę finalistów nominowanych do Nagrody Nike 2019

6 września 2019


Cztery powieści, dwie książki reporterskie i biografia oraz ich autorzy ? znani pisarze młodego i średniego pokolenia to finałowa siódemka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Kto z nich dostanie statuetkę? Tego dowiemy się już w niedzielę 6 października.

Dziś ? w piątek, 6 września ? „Gazeta Wyborcza” zaprezentowała finałową siódemkę Nagrody Nike 2019. Wyboru spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).

Wśród tegorocznych finalistów Nagrody Nike są autorzy znani i bardzo znani, w większości z dużym dorobkiem, wielokrotnie nagradzani w innych konkursach. Oto siódemka nominowanych:

  • Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, wyd. Czarne (biografia),
  • Marcin Kołodziejczyk „Prymityw. Epopeja narodowa”, wyd. Wielka Litera (powieść),
  • Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, wyd. Czarne (reportaż),
  • Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia”, wyd. W.A.B. (powieść),
  • Juliusz Strachota „Turysta polski w ZSRR”, Wyd. Korporacja Ha!art. (powieść),
  • Mariusz Szczygieł „Nie ma”, wyd. Dowody na Istnienie (reportaż),
  • Szczepan Twardoch „Królestwo”, Wydawnictwo Literackie (powieść).

Decyzję o tym, kto zostanie laureatem nagrody Nike 2019, jury podejmie w dniu wręczenia nagrody ? w niedzielę, 6 października. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem ? Fundacja Agory.

Oprócz jurorów swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” ? już teraz mogą oni oddawać głosy na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2019 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. Plebiscyt Nike Czytelników trwa od 6 września do 1 października do godz. 15:00. „Gazeta Wyborcza” ogłosi laureata Nike Czytelników na swoich łamach na dzień przed galą Nagrody Nike ? 5 października.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nagrody Nike w 2018 roku został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy których nie wyrzuciłem”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy