Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Bookera 2018. Po raz pierwszy na liście znalazł się komiks!

24 lipca 2018


Jury Nagrody Bookera ogłosiło tzw. „długą listę” nominowanych do tegorocznej edycji tego prestiżowego wyróżnienia. Po raz pierwszy w 50-letniej historii nagrody szansę na statuetkę ma komiks.

Nominowana trzynastka została wyłoniona spośród 171 propozycji, które napłynęły w tym roku na adres Fundacji Bookera. To największa liczba tytułów zgłoszonych w 50-letniej historii nagrody. Jurorzy docenili cztery debiuty oraz cztery książki opublikowane przez niezależnych wydawców.

„Jak najwyraźniej można się było spodziewać, zważywszy na czasy, na naszej półce z książkami znalazło się dużo prozy dystopijnej – wiele powieści okazało się inspirujących oraz niepokojących. Niektóre z tych, które wybraliśmy na tę długą listę, wydają się pilne i aktualne, inne mogą być podziwiane i lubiane w dowolnym czasie. Wszystkie te książki – traktujące o niewoli, ekologii, zaginionych osobach, przemocy w uboższych częściach miasta, wczesnej miłości, więzieniach, traumach, kwestiach rasowych – uchwyciły coś o świecie na krawędzi. Wśród ich wielu niezwykłych cech widać chęć ryzykowania formą. Uderzyła nas też ich niepokojąca siła: te powieści zakłóciły nasz sposób myślenia o rzeczach, o których wiedzieliśmy, i zmusiły nas do myślenia o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy. Pomimo wszystkiego, co te książki mają ze sobą wspólnego, każda z nich jest szalenie charakterystyczna” – powiedział przewodniczący kapituły, Kwame Anthony Appiah.

Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością „Sabrina” Nicka Drnaso, jako że jest to pierwsza powieść graficzna, która kiedykolwiek trafiła na listę nominowanych do Bookera. Komiks opowiada o zniknięciu tytułowej dziewczyny. Prawdziwa tragedia ulega wypaczeniu, gdy domorośli specjaliści i miłośnicy teorii spiskowych zaczynają interpretować wydarzenia, by dopasować je do własnych narracji. „To najlepsza książka w dowolnym medium, jaką przeczytałam o naszej obecnej sytuacji. To arcydzieło, pięknie napisane i narysowane” – zachwycała się „Sabriną” Zadie Smith. „Wszyscy ją przeczytaliśmy i byliśmy pod wrażeniem. Powieść graficzna w coraz większym stopniu znajduje się w centrum uwagi w kontekście opowiadania historii. Uważamy, że 'Sabrina’ robi to, co powinna robić dobra beletrystyka” – powiedziała autorka kryminałów Val McDermid, która jest jurorką w tegorocznej edycji nagrody.

Tylko jeden z dotychczasowych zwycięzców Bookera znalazł się na tegorocznej liście nominowanych. Jest to Michael Ondaatje, który otrzymał niedawno Złotego Bookera za „Angielskiego pacjenta”. Tym razem autor został doceniony za swoją najnowszą powieść, „Warlight”, opowiadającą o postrzeganiu własnego dzieciństwa. Narrator wspomina okres dorastania wraz z siostrą w powojennej dekadzie z dala od rodziców, którzy wyjechali do Singapuru, pozostawiając dzieci pod opieką tajemniczego przyjaciela. Już jako dorosły mężczyzna, bohater zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział i nie rozumiał w tamtym czasie. Wiemy już, że powieść ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros, choć data premiery nie jest jeszcze znana.

Oto pełna lista trzynastu tytułów nominowanych do Nagrody Bookera 2018:

Belinda Bauer „Snap” (Wielka Brytania)
Anna Burns „Milkman” (Wielka Brytania)
Nick Drnaso „Sabrina” (Stany Zjednoczone)
Esi Edugyan „Washington Black” (Kanada)
Guy Gunaratne „In Our Mad And Furious City” (Wielka Brytania)
Daisy Johnson „Everything Under” (Wielka Brytania)
Rachel Kushner „The Mars Room” (Stany Zjednoczone)
Sophie Mackintosh „The Water Cure” (Wielka Brytania)
Michael Ondaatje „Warlight” (Kanada)
Richard Powers „The Overstory” (Stany Zjednoczone)
Robin Robertson „The Long Take” (Wielka Brytania)
Sally Rooney „Normal People” (Irlandia)
Donal Ryan „From A Low And Quiet Sea” (Irlandia)

Lista sześciu książek-finalistek zostanie ogłoszona w czwartek 20 września. Każdy z autorów, który znajdzie się w tym gronie, otrzyma 2500 funtów i specjalnie oprawioną edycję własnej książki. Zwycięzcę poznamy we wtorek 16 października podczas uroczystej ceremonii w Londynie. Laureat Nagrody Bookera 2018 odbierze 50 tysięcy funtów i może oczekiwać międzynarodowej sławy. W tydzień po ogłoszeniu zeszłorocznego zwycięzcy, George’a Saundersa, sprzedaż nagrodzonej powieści „Lincoln w bardo” wzrosła o 1227%. Jak wyliczono, 70% ogólnego nakładu książki rozeszło się po zdobyciu Bookera.

Na zdjęciu poniżej kapituła tegorocznej edycji Nagrody Bookera. Od lewej: Val McDermid, Leanne Shapton, Kwame Anthony Appiah (przewodniczący), Leo Robson i Jacqueline Rose.

[am]
fot. Man Booker Prize
źródło: Man Booker Prize, The Guardian

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy