Poznaliśmy nominacje do nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021

18 listopada 2021

W czwartek 18 listopada w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury ogłoszono tytuły nominowane do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. Pióro Fredry przyznawane jest za najlepiej wydaną książkę dla dorosłych, a Dobre Strony za najpiękniejszą edytorsko książkę dla dzieci. Jury do każdej z nagród nominowało po 5 książek.

Pióro Fredry od samego początku towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek, których kolejna edycja odbędzie się na początku grudnia. Od 2019 roku honorowy tytuł został wzmocniony nagrodą finansową dla laureata w wysokości 20 tysięcy złotych. Pieniądze muszą zostać wykorzystane przez zwycięskie wydawnictwo na wydanie kolejnej książki. Dzięki temu nagroda wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej. Ta zasada sprawdziła się od początku przy drugiej wrocławskiej nagrodzie edytorskiej, Dobre Strony, która istnieje już od 12 lat. Początkowo była wręczana podczas czerwcowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w 2019 roku zostały połączone z Wrocławskimi Targami Dobrych Książek. Nagroda Edytorska Dobre Strony również wynosi 20 tysięcy złotych.

Łącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca) i Karolina Maria Wiśniewska. Podczas obrad jury postanowiło nominować do każdej z nagród 5 tytułów. Ogłoszenie nominacji z udziałem przewodniczącej jury Anity Wincencjusz-Patyny i szefowej Wrocławskich Tragów Dobrych Książek Anny Morawieckiej odbyło się w środę 18 listopada o godz. 12:00. Transmisję wydarzenia można było obejrzeć online.

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2021:

  • „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, autorka: Barbara Banaś, projekt graficzny: Joanna Jopkiewicz, wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu,
  • „Jak się tworzy powieść”, autor: Miguel de Unamuno, przekład: Kacper Szpyrka, projekt okładki: Mimi Wasilewska, projekt typograficzny: Mimi Wasilewska i Paweł Orzeł, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy,
  • „Kierunek zwiedzania”, autor: Marcin Wicha, projekt graficzny: Przemek Dębowski, wyd. Karakter,
  • „Salve Femina”, wybór tekstów: Magdalena Gaładyk, ilustracje: Magdalena Gaładyk, opracowanie graficzne: Magdalena Gaładyk, Wiesław Wiszowaty, wyd. Albus,
  • „Ocalić od zapomnienia”, autor: Marek Dyżewski, projekt graficzny: Julita Gielzak, wyd. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

W górnym rzędzie: okładki książek nominowanych do nagrody Pióro Fredry, w dolnym rzędzie: okładki książek nominowanych do nagrody Dobre Strony.

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony 2021:

 • „Gdzie dzisiaj śpimy?”, tekst i ilustracje: Marta Kopyt, projekt typograficzny: Agnieszka Pasierska, wyd. Druganoga,
 • „Lotta czyli jak wychować ludzkie stado”, tekst: Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje: Marianna Sztyma, wyd. Kropka,
 • „M jak morze”, tekst i ilustracje: Joanna Concejo, wyd. Format,
 • „O, choroba”, tekst: Boguś Janiszewski, ilustracje: Max Skowider, wyd. Agora dla dzieci,
 • „Wszyscy świętują”, tekst: Joanna Rzyska, opracowanie graficzne: Agata Dudek i Małgorzata Nowak, wyd. Druganoga.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury warto potraktować jako podpowiedź, za czym szczególnie warto się rozglądać, odwiedzając Halę Stulecia.

Laureatów obu nagród poznamy poznamy 2 grudnia o godz. 19:30 podczas uroczystej gali w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które po roku przerwy spowodowanej pandemią i lockdownem odbędą się ponownie w Hali Stulecia – w dniach od 2 do 5 grudnia. Fundatorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Rolę organizatora pełni Wrocławski Dom Literatury.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy