banner ad

Poznaj szczegóły nowej powieści Harukiego Murakamiego

15 kwietnia 2013

nowa powieść Murakamiego
Piątkowa premiera nowej powieści Harukiego Murakamiego sprawiła, że do sieci wyciekły wreszcie szczegóły owianej tajemnicą fabuły książki.

„Od lipca drugiego roku studiów do stycznia kolejnego roku Tsukuru Tazaki żył, pomimo że większość czasu myślał o umieraniu” ? takim zdaniem zaczyna się 370-stronicowa powieść pod tytułem ?Shikisai o Motanai Tazaki Tsukuru to, Kare no Junrei no Toski?, co można przetłumaczyć na ?Tsukuru Tazaki, który nie ma kolorów, i jego rok pielgrzymki?. Jest to historia mężczyzny próbującego przezwyciężyć poczucie straty i odosobnienia. Główny bohater Tsukuru Tazaki, w czasie gdy był uczniem szkoły średniej, miał czterech bliskich przyjaciół. W ich nazwiskach znajdowały się znaki Kanji odpowiadające takim kolorom jak: czerwony, niebieski, biały i czarny. Tymczasem nazwisko Tazakiego nie zawierało żadnych znaków Kanji odpowiadających kolorom. Bohater wyczuwał z tego powodu niepokój i subtelne poczucie wyobcowania. Kiedy Tazaki opuścił rodzinne miasto i poszedł na uniwersytet w Tokio, cała czwórka przyjaciół poinformowała go, że to koniec ich znajomości. Nie mogąc znaleźć żadnej przyczyny, dla której przyjaciele go opuścili, Tazaki cierpiał i myślał o śmierci.

Obecnie bohater ma 36 lat i pracuje jako inżynier, projektując dworce kolejowe. Jego rodzice są zamożni, więc i on jest zamożnym kawalerem, który zawiązuje relację uczuciową z pewną kobietą. Jednak dawne odrzucenie przez przyjaciół zostawiło na nim emocjonalne blizny. Czuje się pustą osobą, która nie posiada koloru ani osobowości, jakby był uciekinierem z własnego życia. Kiedy kobieta radzi mu, żeby zmierzył się ze swoją przeszłością, Tazaki udaje się w ?pielgrzymkę? w poszukiwaniu przyczyn, dla których szesnaście lat wcześniej przyjaciele go porzucili. Tłem dla opowiedzianych wydarzeń ma być m.in. trzęsienie ziemi, jakie w marcu 2011 roku nawiedziło wybrzeże Japonii.

W nowej powieści, podobnie jak w jej głośnej poprzedniczce pojawiają się muzyczne nawiązania. O ile w ?1q84? Murakami często powoływał się na ?Sinfoniettę? Leoša Janáčka, tym razem ważną dla powieści kompozycją są utwory fortepianowe Ferenca Liszta z cyklu ?Lata pielgrzymstwa?.

Jak donoszą zachodnie media, ?Tsukuru Tazaki…? wspięła się na szczyt listy bestsellerów japońskiego Amazona już w pierwszym dniu sprzedaży. Pierwszy nakład książki miał wynosić pół miliona egzemplarzy, ale widząc ogromne zainteresowanie i kolejki fanów, którzy już w noc przed premierą ustawiali się pod księgarniami, żeby zakupić pierwsze egzemplarze, w godzinę od premiery zdecydowano się dodrukować kolejne 100 tysięcy sztuk.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy