banner ad

Powstanie serial o oszustwach autora „Kobiety w oknie”. W głównej roli wystąpi Jake Gyllenhaal

21 sierpnia 2020

Oszustwa, których przez lata dopuszczał się Dan Mallory, autor wydanego pod pseudonimem A.J. Finn thrillera „Kobieta w oknie”, staną się podstawą serialu. Zgodnie z zapowiedziami główną rolę ma zagrać Jake Gyllenhaal.

Scenariusz serialu oparty jest na artykule Iana Parkera opublikowanym na łamach „New Yorkera”. Opisano w nim kłamstwa, którymi od wielu lat posługiwał się Dan Mallory w celu osiągnięcia osobistych korzyści bądź też uniknięcia różnych zobowiązań. Żerując na sympatii ludzi, opowiadał im o nieoperacyjnym guzie mózgu, którego nigdy nie miał, opłakiwał śmierć najbliższych członków rodziny, którzy nadal żyją, a także zmyślał na temat swojego wykształcenia, rzekomo zdobytego na Oksfordzie. Nie do końca zgodne z prawdą są również okoliczności, w których – według relacji Mallory’ego – doszło do zdobycia przez wydawnictwo William Morrow praw do bestsellerowego thrillera „Kobieta w oknie”, który został opublikowany pod pseudonimem A.J. Finn.

Przyparty do muru pisarz wyjaśnił, że zmyślenia były wynikiem choroby dwubiegunowej typu II, którą u niego wykryto. Jego lekarz potwierdził zaburzenia, ale cytowany przez gazetę psycholog sądowy zauważył, że żadna choroba nie usprawiedliwia oszukiwania drugich przez całe lata.

Reżyserką i scenarzystką serialu opowiadającego o nieuczciwym pisarzu jest Janicza Bravo, autorka m.in. filmu „Zola”, który miał premierę podczas tegorocznego festiwalu Sundance. „To, co mogło się zacząć od zwykłego 'pies zjadał mi pracę domową’, przemieniło się w 'moja matka zmarła na raka’, 'mój brat odebrał sobie życie’ i 'posiadam dwa doktoraty’. Nasz bohater to mężczyzna, biały i patologiczny. Jest w nim pustka, którą wypełnia, oszukując ludzi. Jest kanciarzem. Serial zgłębi białą tożsamość i to, jak my, jako odbiorcy, uczestniczymy w robieniu miejsca na tego typu zachowania” – powiedziała Janicza Bravo.

W oszukującego pisarza wcieli się Jake Gyllenhaal. Reżyserka Janicza Bravo jest także producentką wykonawczą zapowiadanego serialu wraz z Jake’em Gyllenhaalem i Rivą Marker z Nine Stories, a także z Megan Ellison, Sue Naegle, Sammy Scher i Susan Goldberg z firmy producenckiej Annapurna.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: film, newsy