Powstała kolekcja odzieży inspirowana serialem i książką „Król” Szczepana Twardocha

17 września 2020

Powieść „Król” wchodzi do świata mody. W związku ze zbliżającą się premierą serialu na podstawie książki Canal+ we współpracy z marką answear.LAB wypuszcza limitowaną kolekcję ubrań inspirowanych światem opisanym przez Szczepana Twardocha i przeniesionym na ekran przez reżysera Jana P. Matuszyńskiego.

Kolekcja answear.LAB to współczesna interpretacja wzorów i fasonów z czasów, w których rozgrywa się akcja książki i serialu. „W latach 30. moda zmieniła się w zasadniczy sposób. Po odważnych latach 20., gdy potrzeba odreagowania doświadczeń wojny światowej dała impuls do stworzenia stylu kobiety wyzwolonej, często kojarzonej z lookiem chłopczycy, kolejną dekadę otworzył światowy kryzys. W 1929 roku krach na amerykańskiej giełdzie wstrząsnął międzynarodową gospodarką. Kobiety zaczęły nosić się skromnej, a świat mody odkrył minimalizm. Ta zmiana nie oznaczała jednak siermiężnej modowej ascezy. Raczej prostotę i rezygnacje z ostentacji, bez odrzucania jakości i elegancji. Suknie odzyskały godniejsze długości. Na salony wróciła skromność, a przynajmniej jej pozory. Więcej zdawało się być zakryte niż odkryte, dominowały tajemnice i sugestie. Wszędzie królował modernizm, styl, który wspaniale oddawał ducha epoki. Obecny nie tylko w modzie ale też architekturze i wzornictwie doceniał prostotę i funkcjonalność. Ubrania stały się praktyczne i wygodne, choć nie pozbawione sex appealu. Mniej wystawne, choć nie tracące na elegancji” – wyjaśnia autorka kolekcji Agnieszka Korsak Pospiszyl.

Jak podkreśla projektantka, w drugiej dekadzie międzywojnia panował dysonans pomiędzy dniem a nocą. Prostota, minimalizm i funkcjonalność, która obecna była w strojach za dnia, wieczorem przemieniała się w zjawiskowe kobiece suknie charakterystyczne dla złotej ery Hollywood. Bo w końcu to nie tylko czas wielkiego kryzysu, ale też późniejszych wielkich produkcji filmowych, dzięki którym widzowie uciekali od szarej codzienności.

„Moda z tamtych lat okazała się ponadczasowa. Stroje, które przypomniała superprodukcja Canal+ 'Król’ nadal zachwycają. W tych casualowych kobiety nadal prezentują się elegancko i profesjonalnie. Bowiem lata 30. to także czas emancypacji, podejmowania przez kobiety pracy, zdobywania samodzielności i niezależności. Za tym też podążała ówczesna moda, tworząc stroje eleganckie i praktyczne, skromnie, ale i efektowne. W sukniach wieczorowych z epoki 'Króla’, które opisać można słowami: 'romantyczne i uwodzicielskie’, ale też 'wyzwolone’, kobiety wciąż wyglądają zjawiskowo. Jak niemal 100 lat temu, nadal kuszą, inspirują i zachwycają” – dodała Agnieszka Korsak Pospiszyl.

Kolekcja „Król” answear.LAB czerpie z estetyki serialowych kostiumów, ale także nadaje im nowy wymiar naznaczony przemianami w kulturze i społeczeństwie. Złożona jest z blisko 100 modeli ubrań, tworzących łącznie ponad 20 pełnych damskich stylizacji i 3 męskie. Znajdziemy w niej koszule i topy, skórzane marynarki i spódnice, klasyczne wełniane płaszcze oraz wieczorowe i koktajlowe sukienki. Całość uzupełniają akcesoria: rękawiczki, jedwabne apaszki oraz torebki. Większość z nich została uszyta w Polsce. „Kiedy stanęłam na planie 'Króla’, zobaczyłam ogromną skalę tego projektu. Jego jakość scenograficzną, dbałość o każdy detal rekwizytorski i przede wszystkim fenomenalne kostiumy, te specjalnie szyte, jak i te ściągane z różnych stron świata od kolekcjonerek – pasjonatek przedwojennych czasów” – komentuje Agnieszka Korsak Pospiszyl.

„’Król’ jest największą produkcją Canal+ Polska, serialowym wydarzeniem roku. Pomysł tej wyjątkowej kolekcji wpisuje się w światowe trendy, gdzie film gra na styku z modą. Kolekcje mody 'The Great Gatsby’ autorstwa The Brooks Brothers, Ralph Lauren i 'Downton Abbey’ czy Prada i 'Mulholland Drive’ były dla nas światowymi benchmarkami. W Polsce nigdy wcześniej na taką skalę nie powstał tego typu projekt. Dziś w sukni jak z 'Króla’ na wieczorny raut może wyjść każda z nas” – wyjaśnia Katarzyna Szczepanik z Canal+.

Kolekcja promowana będzie czteroodcinkowym dokumentem „Moda na Króla” produkcji Canal+, który opowie o wszystkich etapach jej powstawania: projektowaniu, szyciu, prezentacji i czerpaniu inspiracji. Emisja planowana jest na antenach telewizyjnych stacji. Sesję fotograficzną ilustrującą całość kolekcji, autorstwa Marty Wojtal, nieprzypadkowo zrealizowano między innymi w przedwojennym żydowskim domu modlitwy, który dziś pełni rolę restauracji. Część ujęć inspirowana była też kadrami z samego serialu. W sesji wzięła udział Lena Góra (na zdj. powyżej), aktorka grająca w ekranizacji książki Twardocha rolę Anny Ziembińskiej – jednej z kobiet Jakuba Szapiry.

Wszystkie elementy kolekcji są dostępne wyłącznie w sklepie internetowym answear.com. Serial „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha zadebiutuje w listopadzie na kanale Canal+ Premium oraz w nowej usłudze Canal+ telewizja przez internet.

[am]
fot. Marta Wojtal

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy