Powstała aplikacja do usuwania wulgaryzmów z e-booków

10 marca 2015

aplikacja-wulgaryzmy-1
Aplikacja Clean Reader pozwala czytelnikom w szybki i łatwy sposób pozbyć się obraźliwych słów znajdujących się w książkach, które czytają w formie elektronicznej.

Clean Reader został wymyślony przez Jareda i Kirsten Maughan, chrześcijańską parę z Twin Falls w stanie Idaho, w USA. Maughanowie chcieli, by ich córka mogła czytać bardziej dojrzałą literaturę, nie narażając jej jednocześnie na obcowanie z przekleństwami. Szukali aplikacji, która usunęłaby wulgaryzmy z e-booków, ale nie mogli takiej znaleźć. Postanowili więc stworzyć ją sami. Okazało się, że książka z usuniętymi wulgaryzmami może stanowić naruszenie praw autorskich. Maughanowie porozumieli się więc z firmą Page Foundry, która zmieniła swa ogólną aplikację do czytania książek w Clean Reader ? program maskujący słowa obraźliwe. Maughanowie dostają niewielką prowizję z książek zakupionych za pomocą tej aplikacji.

aplikacja-wulgaryzmy-2

Clean Reader dostępny jest za darmo w Apple Store lub Google Play (niestety, na razie tylko w wersji anglojęzycznej). Aplikacja automatycznie zaciemnia wulgaryzmy i wszelkie ich permutacje, do tego również różne nazwy bóstw, obelgi rasistowskie oraz bardziej pikantne określenia anatomiczne. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze, a czytelnik ma do wyboru różne stopnie „oczyszczania” książki.

Twórcy podkreślają, że Clean Reader to nie cenzura. Aplikacja wpisuje się w nurt przedstawiania najmłodszym czytelnikom dojrzałej literatury. Istnieją już wersje dzieł Szekspira dla dzieci, czy klasyki literatury w skróconej wersji dla najmłodszych.

aplikacja-wulgaryzmy-3

[aw]
źródło: The Washington Post

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy