banner ad

Powstał pub na cześć „Suttree” Cormaca McCarthy’ego

31 sierpnia 2012


W Knoxville w Teksasie ? mieście, gdzie Cormac McCarthy spędził swoje dzieciństwo ? powstał pub na cześć najzabawniejszej i najsmutniejszej zarazem powieści pisarza zatytułowanej „Suttree”.

Knajpa o nazwie „Suttree’s High Gravity Tavern” jest własnością małżeństwa bibliofilów, Matta Pacetti i Anne Ford. Stylowe wnętrze wyłożono drewnianymi podłogami, a środek pomieszczenia zdobi ogromny, rustykalny bar z bogatą kolekcją piw oraz innych alkoholi.

Nowo powstały przybytek niewiele ma wspólnego z podrzędną speluną Huddle, gdzie lubił zaglądać Cornelius Suttree. Znajduje się za to na Gay Street, ulicy, na której przyjaciel głównego bohatera, J Bone, opowiada mu o śmierci jego syna.

Sam pisarz, mieszkający obecnie w Nowym Meksyku, został poinformowany o przedsięwzięciu. Nie miał nic przeciwko temu, wręcz odwrotnie ? życzył parze powodzenia w prowadzeniu interesu.

Opublikowana w 1979 roku powieść „Suttree” opowiada o rybaku Corneliusie Suttree, który porzucił rodzinę, dostatek i wszelkie wygody, aby żyć pośród wszelkiej maści rozbitków życiowych i wyrzutków w slumsach Knoxville. Przez lata książka doczekała się wśród lokalnej społeczności wąskiej, acz oddanej, grupy miłośników. Poeta Jack Rentfro napisał piosenkę na podstawie wszystkich trudnych wyrazów pojawiających się w tekście. Miejscowy historyk i autor Jack Neely przez wiele lat prowadził ośmiogodzinne maratony chodzenia po mieście, przerywane lekturą fragmentów powieści. Zaś Profesor Uniwersytetu Tennessee, Wes Morgan, założył stronę ze zdjęciami budynków oraz miejsc, o których mowa w książce. Teraz do grona lokalnych suttreeczyków dołączyli Matt i Anne ze swoim pubem.


Fot. Suttree’s High Gravity Tavern

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy