Powstał nowy film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku. Zobacz zwiastun

7 listopada 2018


Z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka, nastał dobry czas dla miłośników legendarnego barda stolicy. Wpierw doczekaliśmy się wznowienia jego kultowej trylogii w wersji bez cenzury, a teraz otrzymujemy nowy dokument mu poświęcony. W sieci pojawił się właśnie zwiastun filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”.

Stanisław Grzesiuk. Gdyby ktoś postawił mu pomnik, zapewne by go zburzył. Dlatego ten film nie jest hymnem ku czci Grzesiuka. Syn ulicy tego nie potrzebuje. Poczucie humoru i bandżola, którą pieszczotliwie nazywał „drewnem”, pomogły mu przetrwać obóz koncentracyjny i stały się pocieszeniem w śmiertelnej chorobie. Jego książki i piosenki, a także niezwykła siła charakteru i radość życia, do dziś inspirują starych i młodych. W roku setnej rocznicy urodzin barda Czerniakowa poznajemy go nie tylko oczami rodziny i przyjaciół, ale również ludzi, dla których Grzesiuk jest ważny tu i teraz.

„Nie chcieliśmy w tym filmie pokazywać Grzesiuka już znanego, który jest opisywany w biografii czy w wielu opracowaniach, które można znaleźć w internecie. Chcieliśmy go pokazać przez pryzmat ludzi żyjących w teraźniejszości. Jak oni go odbierają, jak duży wpływ ma on na ich osobowość i na ich twórczość” ? mówił reżyser Jarosław Wiśniewski w rozmowie z Cezarym Polakiem na antenie Radia Dla Ciebie.

W dokumencie „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” będziemy mogli odwiedzić mieszkanie barda na Franciszkańskiej, gdzie obecnie mieszka Izabela Laszuk, jego wnuczka i pomysłodawczyni wznowienia trylogii w wersji bez cenzury. Przy okazji opowie o swoich dziadku i pokaże manuskrypty jego dzieł. Do wspomnień udało się namówić prof. Józefa Rurawskiego, serdecznego przyjaciela Grzesiuka, i Eugeniusza Śliwińskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał również bohater filmu. Wypowie się także Bogusław Poniatowski ? lutnik, renowator bandżoli Grzesiuka. Natomiast o fascynacji bardem i jego twórczością opowiedzą Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne, twórcy płyty „Sto lat panie Staśku!”, Adam Borkulak ? lider formacji Kapiszony z Olsztyna, występującej w 2018 roku na Festiwalu Grzesiuka oraz Bartosz Janiszewski ? autor biografii „Grzesiuk. Król życia”.

Dokument „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” wyświetlany będzie od 27 listopada w Kinie Muranów w Warszawie, ale producent Prószyński i S-ka nie ukrywa, że chciałby wprowadzić film do szerszej dystrybucji. O dalszych szczegółach będziemy was informować, a tymczasem polecamy zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy