banner ad

Powstał film biograficzny o Stefanie Zweigu

4 lipca 2016

film-biograficzny-o-zweigu-1
Popularny w latach 20. i 30. XX wieku austriacki pisarz żydowskiego pochodzenia jest bohaterem nowego filmu biograficznego „Vor der Morgenröte” (z niem. „Przed świtem”), który w czerwcu wszedł na ekrany niemieckich kin.

Obraz jest austriacko-niemiecko-francuską koprodukcją i opowiada o ostatnich miesiącach życia Stefana Zweiga oraz jego żony. Większość akcji rozgrywa się w Brazylii, gdzie w miejscowości Petrópolis, 70 kilometrów od Rio de Janeiro, para mieszkała pod koniec swego życia i gdzie wspólnie popełnili samobójstwo z obawy przed rozprzestrzeniającym się na świecie nazizmem. Przez chwilę znajdziemy się także w Nowym Jorku, gdzie Zweigowie udali się z wizytą w 1941 roku.

Podczas gdy o Europie Zweig pisał jako o „świecie wczorajszym”, Brazylię nazywał „ziemią przyszłości”. Ten kontrast mrocznej przeszłości, od której uciekł, z zupełnie inną, zadziwiającą go swoją odmiennością teraźniejszością, da się zauważyć przez cały film.

Reżyserem „Vor der Morgenröte” jest Maria Schrader, niemiecka aktorka, którą mogliśmy oglądać w obrazie Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. W rolę Stefana Zweiga wcielił się austriacki komik Josef Hader. I to dzięki tej dwójce – jak twierdzą zagraniczni dziennikarze – film nie jest przytłaczający swą tematyką, lecz wyważony, a momentami posiada nawet znamiona lekkości.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Vor der Morgenröte”:

Plakat promujący film:

film-biograficzny-o-zweigu-2

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy