banner ad

Powstaje komiksowa adaptacja „Zabić drozda” Harper Lee

7 czerwca 2017


Kolejny absolutny klasyk ze świata literatury doczeka się komiksowej adaptacji. Spadkobiercy Harper Lee podjęli współpracę z brytyjskim wydawnictwem Heinemann w celu stworzenia graficznej wersji „Zabić drozda”.

W realizację projektu zaangażowany został młody londyński rysownik Fred Fordham, który współpracował niedawno z Philipem Pullmanem przy jego pierwszym komiksie. „Adaptacja historii, która jest tak bardzo znacząca dla wielu osób ? znalezienie odpowiedniego stylu artystycznego, dzięki któremu możliwe będzie nadanie jej życia pod postacią pełnometrażowej formy wizualnej ? stanowi wielki zaszczyt i odpowiedzialność, a także, na szczęście, olbrzymią przyjemność” – powiedział artysta.

Obecnie komiks jest na etapie prac koncepcyjnych (tworzony jest scenorys), ale przedsmak tego, jak będzie prezentowała się graficzna wersja „Zabić drozda” możecie zobaczyć na załączonej ilustracji przedstawiającej małą Skaut bujającą się na oponie. Jason Arthur, przedstawiciel wydawnictwa Williama Heinemanna, powiedział, że rysunki Freda Fordhama „są oszołamiające”, a scenorys wiernie oddaje ducha oryginalnej powieści. Premiera albumu przewidziana jest na listopad 2018 roku.

„Zabić drozda” od momentu publikacji w 1960 roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Podejmowana przez autorkę tematyka tolerancji sprawia, że powieść jest dziełem uniwersalnym i stale aktualnym. Co ciekawe, z inicjatywą stworzenia komiksu wyszli spadkobiercy Harper Lee. To już kolejne podejmowane przez nich działanie mające na celu popularyzację twórczości zmarłej w lutym 2016 roku pisarki. Niedawno pisaliśmy o planach stworzenia w Monroeville atrakcji turystycznych związanych z książką i jej autorką. Rodzą się oczywiście pytania o to, jak sama Harper Lee zapatrywałaby się na te poczynania, zważywszy na to, że w przeszłości pozwała muzeum w rodzinnym miasteczku za wykorzystywanie jej osoby i twórczości do promowania instytucji. Z dużą rezerwą podchodziła też do propozycji kolejnych adaptacji teatralnych „Zabić drozda”, starannie dobierając scenarzystów, którym pozwalała przenieść swoją historię na deski.

[mw,am]
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy