Powstają komiksy na podstawie „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?” i „Trollowego mostu” Neila Gaimana

15 grudnia 2015

opowiadania-gaimana-komiksy
W 2016 roku Dark Horse planuje wydać dwie komiksowe adaptacje opowiadań Neila Gaimana: „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?” i „Trollowy most”. Autorami pierwszego komiksu są dwaj brazylijscy artyści i bracia Gabriel Bá oraz Fábio Moon. Drugi narysuje wieloletnia współpracowniczka pisarza, Colleen Doran.

„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?” to opowiadanie znane polskim czytelnikom ze zbiorów „Rzeczy ulotne” i „M jak magia”. Historia rozgrywa się w latach 70., a jej bohaterami są trzej chłopacy, którym udaje się wkręcić na imprezę pełną atrakcyjnych dziewczyn. Liczą, że uda im się kogoś poderwać, a może nawet skończy się na pocałunkach i obściskiwaniu, jednak dziewczyny, które tam zapoznają, wydają się być nie z tego świata. „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?” nominowane zostało do nagrody Hugo dla najlepszego opowiadania, a także otrzymało nagrodę Locusa.

Za adaptację komiksu odpowiada dwóch Brazylijczyków, Gabriel Bá i Fábio Moon. Neil Gaiman osobiście wybrał rysowników, bo ? jak mówi ? jest „wielkim wielbicielem” ich prac. Zdaje sobie jednak sprawę, że czeka ich niełatwe zadanie. „To opowieść o tym, co rozgrywa się w głowach narratorów, więc może być trudna do przełożenia na komiks” ? powiedział pisarz w wywiadzie dla „Publishers Weekly”. „Ale to niezwykle przyjemne, napisać historię i zobaczyć, jak inni dają jej nowe życie”.

Opowiadanie „Trollowy most” pojawiło się w zbiorze „Dym i lustra”, a później też trafiło do tomiku „M jak magia”. Jest to reinterpretacja bajki o trzech koziołkach. Bohaterem jest chłopiec, który przechodząc przez most, spotyka głodnego trolla. Nie zostaje zjedzony jedynie dlatego, że obiecuje stworzeniu wrócić, kiedy będzie starszy, większy i smaczniejszy.

Jak wyjaśnił Gaiman, do narysowania komiksu na podstawie tego opowiadania wybrał Colleen Doran, ponieważ o tym, jak dobrą jest artystką, wie już od czasów ich współpracy przy „Sandmanie”. Na temat powstającego komiksu powiedział: „Pokazała mi niezwykły styl rysowania [przy pomocy kolorowych ołówków], dzięki któremu to nie przypomina klasycznych komiksów. Jej prace to wspaniałe, warstwowe rysunki w pełnym kolorze. Są przewrotne, bardziej jak ilustracje z książek dla dzieci sprzed 50 lat”.

Komiksowa wersja „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?” ukaże się w Stanach w czerwcu 2016 roku, z kolei premiera „Trollowego mostu” zapowiedziana została na wrzesień.

Neil Gaiman to autor, który może się pochwalić bodaj największą ilością adaptacji komiksowych swoich dzieł. Fani pisarza mieli już okazję zapoznać się z komiksowymi wersjami takich utworów, jak „Morderstwa i tajemnice”, „Arlekin i walentynki”, „Cena”, „Córka sów”, „Tylko kolejny koniec świata, nic więcej” czy „Koralina”. Tak dużą popularność wśród twórców komiksowych Gaiman zawdzięcza nie tylko talentowi do snucia interesujących historii, ale również bliskim i wieloletnim relacjom ze środowiskiem komiksowym. Jeszcze zanim zaczął pisać prozę, był już uznanym scenarzystą komiksowym i do dzisiaj pozostaje aktywny na tym polu, czego dowodem jest najnowszy prequel „Sandmana”.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy