Powieściowy prequel „Wielkiego Gatsby’ego” zapowiedziany na 2021 rok. Poznamy przeszłość Nicka

9 lipca 2020

Powieść „Wielki Gatsby” doczeka się rozwinięcia. Wydawnictwo Little, Brown zapowiada na 2021 rok publikację prequela słynnej książki F. Scotta Fitzgeralda, który skupi się na przeszłości Nicka Carrawaya, zanim ten poznał Jaya Gatsby’ego.

Autorem powieści zatytułowanej po prostu „Nick” jest amerykański pisarz Michael Farris Smith. Historia opowie o tym, co porabiał Nick Carraway przed przeprowadzką do miasteczka West Egg na Long Island. Jak już wiemy z „Wielkiego Gatsby’ego”, bohater walczył w okopach I wojny światowej. Nick opóźnia powrót do domu, bo chce uniknąć opowiadania o okropnościach, które widział na froncie. Zamiast tego w poszukiwaniu odkupienia wyrusza w transkontynentalną podróż – od Paryża, gdzie przeżywa burzliwy romans, aż po oszałamiający Nowy Orlean, który wypełniony jest rozpustą i przemocą.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy ma to być opowieść o odkrywaniu samego siebie. Historia tchnie nowe życie w narratora „Wielkiego Gatsby’ego”, którego wielu zna, choć rzadko dogłębnie się nad nim zastanawiało. „Zawsze interesował mnie Nick jako postać” – mówi Michael Farris Smith. „Kiedy ostatni raz czytałem 'Gatsby’ego’ kilka lat temu, Nick pozostał w mojej wyobraźni. On tak mało opowiada o sobie w tej historii, że nie mogłem powstrzymać się przed wykreowaniem go w swojej głowie. Jedynym sposobem było przelać to na papier”.

Michael Farris Smith

Powieść „Nick” ukaże się w Stanach Zjednoczonych 5 stycznia 2021 roku, a w Wielkiej Brytanii 25 lutego 2021 roku. Amerykańska i brytyjska wersja okładki książki nawiązuje do oryginalnego projektu graficznego, który zdobił pierwsze wydanie „Wielkiego Gatsby’ego”. Data premiery jest nieprzypadkowa – w 2021 roku obchodzona będzie 125. rocznica urodzin F. Scotta Fitzgeralda. Jednak to nie celebracja okrągłego jubileuszu była powodem zapowiedzi wydania książki w tym konkretnym czasie, lecz prawo autorskie obowiązujące w Stanach Zjednoczonych.

Choć F. Scott Fitzgerald zmarł w 1940 roku i teoretycznie jego dzieła przeszły do domeny publicznej w 2010 roku, to znowelizowane prawo autorskie obowiązujące w Stanach Zjednoczonych umożliwiło spadkobiercom ochronę „Wielkiego Gatsby’ego” przez 95 lat od publikacji. Termin ten mija z końcem 2020 roku. Oznacza to, że do 1 stycznia 2021 roku każdy chętny w Ameryce będzie mógł opublikować książkę, nakręcić na jej podstawie film, wystawić spektakl bez konieczności uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Mogą więc powstać też powieściowe kontynuacje, prequele czy nawet takie projekty, jak „Wielki Gatsby kontra zombie”. „Nick” Michaela Farrisa Smitha jest właśnie jednym z takich dzieł.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy posiadać prawa autorskie do książki, nie tylko dla dość oczywistych korzyści, ale także aby chronić tekst, kierować niektórymi projektami i unikać tych niefortunnych. Staramy się patrzeć na nowy okres z entuzjazmem, wiedząc, że mogą nadejść ekscytujące dzieła” – powiedziała w niedawnym komentarzu Blake Hazard, wnuczka i powierniczka majątku literackiego F. Scotta Fitzgeralda.

Poniżej możecie zobaczyć okładki brytyjskiego (po lewej) i amerykańskiego (po prawej) wydania powieści „Nick”:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy