Powieść o Świętosławie Elżbiety Cherezińskiej ukazała się w Stanach Zjednoczonych

6 kwietnia 2021

„The Widow Queen”, czyli „Harda” Elżbiety Cherezińskiej zadebiutowała 6 kwietnia na amerykańskim rynku. Powieść ukazała się nakładem Tor Books – jednego z najbardziej renomowanych wydawnictw fantasy i science fiction na świecie.

„Dzisiaj 'Harda’ rodzi się w Stanach. Tron na okładce czeka, aż usiądzie na nim królowa, która święte miała tylko imię. Dzięki wspaniałemu przekładowi Mai Zakrzewskiej-Pim przed amerykańskimi czytelniczkami i czytelnikami przygoda z naszą pierwszą królewską dynastią” – napisała na swoim profilu na Facebooku autorka powieści, Elżbieta Cherezińska.

Prawa do anglojęzycznego wydania dylogii o Świętosławie zostały sprzedane oficynie Tor Books w 2018 roku. Od tego czasu trwało tłumaczenie i przygotowania do amerykańskiego wydania. W grudniu „Harda” znalazła się w zestawieniu najbardziej wyczekiwanych powieści historycznych 2021 roku na należącym do Oprah Winfrey portalu Oprah Daily (wbrew temu, co pisze na swoim profilu na Facebooku Wydawnictwo Zysk i S-ka, nie jest to lista sporządza przez samą Oprah, lecz przez jedną z redaktorek strony, Elenę Nicolaou).

„Harda” i jej kontynuacja „Królowa” tworzą dylogię o córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego. Obydwaj władcy Polski są dobrze znani, dzieci uczą się o nich w szkołach, ale próżno szukać w podręcznikach informacji o tym, że Mieszko I miał córkę. Wspomina się o niej w kilku ważnych średniowiecznych kronikach, jednak żadna nie obejmuje całego jej bogatego życia. Nigdzie też nie wspomniano imienia Świętosławy. Kiedy Elżbieta Cherezińska odnalazła informacje na jej temat, zrozumiała, że fascynujące życie kobiety to niesamowity materiał na powieść historyczną.

„Tą książką chciałam zmienić sposób patrzenia na fragment historii Polski, Skandynawii i Anglii z lat 985–1017. Wydarzenia z historii kilku królestw, które wcześniej wydawały się niepowiązane ze sobą, mają swój wątek przewodni – Świętosławę” – oświadczyła Elżbieta Cherezińska w komunikacie wydawnictwa Tor Books. „Pisząc tę ​​powieść, chciałam zwrócić jej to, co kronikarze zabrali – jej imię” – dodała pisarka.

W Polsce powieść „Harda” ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

[am]
fot. Tomasz Leśniowski/Wikimedia Commons CC-BY-SA-4.0

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy