banner ad

Portret Jane Austen sprzedany za 164,5 tysiąca funtów

13 grudnia 2013

portret-jane-austen-sprzedany
Dom aukcyjny Sotheby?s sprzedał najsłynniejszy portret Jane Austen. Niewielka akwarela wykonana 52 lata po śmierci pisarki została zakupiona przez anonimowego kolekcjonera za sumę 164,5 tysiąca funtów.

Portret kazał sporządzić w 1869 roku bratanek autorki „Dumy i uprzedzenia”, James Edward Austen-Leigh. Miał on pojawić się w biografii, jaką mężczyzna napisał na temat swej słynnej ciotki. Co powoduje, że niewielka, niezbyt piękna akwarela w ozdobnej ramce pędzla Jamesa Andrewsa warta jest tak niebotyczną sumę pieniędzy?

Otóż portret jest uładzoną wersją szkicu Jane Austen, wykonanego w 1810 roku przez jej starszą siostrę Cassandrę, przez co uchodzi za jedno z najwierniejszych odwzorowań wyglądu pisarki (jeżeli potwierdzą się ostatnie rewelacje, palmę pierwszeństwa może mu jednak odebrać obraz Ozjasza Humphry?ego). O wartości dzieła przesądza również fakt, że to na podstawie niego zaprojektowano wizerunek Jane Austen, jaki będzie zdobił 10-funtowy banknot, który zostanie wprowadzony do obiegu w Wielkiej Brytanii w 2017 roku.

Na razie nie wiadomo gdzie, jeśli w ogóle, zwykli miłośnicy twórczości pisarki będą mogli zobaczyć obraz, gdyż nabywca nie ujawnił żadnych bliższych szczegółów. Wiadomo jedynie, że z udziału w licytacji zrezygnowało Muzeum Jane Austen w Hampshire, gdyż nie byłoby w stanie uzbierać potrzebnej kwoty, tym bardziej, że ledwo trzy miesiące temu, dzięki wpłacie 152 tysięcy funtów, instytucji udało się odkupić pierścionek Jane Austen, który nabyła i chciała wywieźć do USA piosenkarka Kelly Clarkson.

fot. Entertainment

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy