Ponad siedemdziesiąt kandydatur do Nagrody Gombrowicza 2018

8 lutego 2018


Minął termin zgłaszania kandydatur do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak informują organizatorzy nagrody, nadesłano 76 książek. W czerwcu kapituła nominuje pięć spośród nich do wyróżnienia, zaś wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych.

To trzecia edycja nagrody, przyznawanej za swoiście definiowany debiut: pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji kapituła dokona wyboru spośród książek wydanych w roku 2017. Jurorami nagrody są: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

W tym roku zgłoszono nieco mniej kandydatur niż w poprzedniej edycji, ale więcej niż w pierwszej odsłonie nagrody. Jak mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, nadesłano mniej książek wydanych przez autorów własnym sumptem. „Od jednego z dużych wydawnictw usłyszeliśmy też, że części wydanych przez siebie debiutów nie zgłaszają do nagrody, bo po poprzednich werdyktach są w stanie określić profil Nagrody Gombrowicza i preferencje jej jurorów” ? mówi Tomasz Tyczyński. „Preferencje i gusta są różne, tak jak różnorodny jest skład kapituły, ale jedno kryterium jurorzy mają rzeczywiście wspólne ? nagradzają po prostu dobrą, ambitną literaturę”.

Podobnie jak w poprzednich latach do nagrody zgłoszono różne formy prozatorskie: powieści, opowiadania, ale także reportaże i książki wspomnieniowe. W podsumowaniach literackiego roku 2017 krytycy zauważali, że był to rok opowiadań. To spostrzeżenie potwierdza również liczba zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza tomów opowiadań. Czy wśród nich należy upatrywać laureata III edycji nagrody? O tym przekonamy się we wrześniu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Cieplak. Jej druga, wydana w tym roku książka, potwierdziła, że był to trafny wybór.

Nagrodę Gombrowicza ustanowił w 2015 roku Prezydent Radomia. Współorganizuje ją Muzeum Witolda Gombrowicza. Partnerem Nagrody jest Biblioteka Miejska w Radomiu. Konkursowi patronuje Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Jarosław Krzyżanowski.

fot. Nagroda im. Witolda Gombrowicza

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy