Ponad 500 amerykańskich pisarzy oskarża Amazona o praktyki monopolistyczne

28 sierpnia 2015

amazon-monopolista
Ponad 500 znanych pisarzy oskarża Amazona o praktyki monopolistyczne na amerykańskim rynku książki i żąda od Departamentu Sprawiedliwości rozpoczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Grupa pisarzy pod przewodnictwem Douglasa Prestona zwróciła się o zbadanie sprawy do asystenta prokuratora, Williama Baera, który nadzoruje antymonopolowy wydział Departamentu Sprawiedliwości. Według nich Amazon wielokrotnie blokował lub ograniczał sprzedaż książek na swej stronie, bywało, że sprzedawał książki poniżej kosztów, by zwiększyć swój udział w rynku i próbował zmuszać klientów do zakupu książek z własnego imprintu, a nie innych firm. Pod pismem zebrano 575 podpisów. Prośbę o wszczęcie dochodzenia poparli m.in. Philip Roth, Scott Turow, Nelson DeMille i Nora Roberts. Jedna z sygnatariuszek, Ursula K. Le Guin, powiedziała: „Nie wydaje się rozsądnym pozwolenie jednej jednostce na kontrolowanie tak dużej części naszego emocjonalnego i kulturowego rdzenia”.

Prośba wyszła z inicjatywy grupy pisarzy zrzeszonych od roku pod nazwą Authors United. Początek grupie dał spór Amazonu z wydawnictwem Hachette Book Group. Po siedmiu miesiącach negocjacji i nacisków ze strony internetowego giganta (m.in. wstrzymywano wysyłkę książek do klientów, dawano mniejsze zniżki na tytuły z Hachette), wydawnictwo doszło z Amazonem do porozumienia i podpisało nową umowę.

„Nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie prawa antymonopolowego” – zastrzegają w liście pisarze. „Ale jesteśmy autorami z bardzo dużym, wspólnym doświadczeniem w tej dziedzinie i zgadzamy się z autorytetami od ekonomii i prawa, którzy twierdzą, iż dominująca pozycja Amazonu czyni go monopolistą jako sprzedawcę książek i monopsonistą jako nabywcę książek”.

Obecnie Amazon kontroluje 40% rynku nowych książek w USA i prawie dwie trzecie rynku e-booków. Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości zapowiedział przyjrzenie się sprawie. Z kolei rzecznik Amazonu odmówił komentarza.

[aw]
fot. Scottish Government
źródło: TheDrum

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy