banner ad

Pomysłowa promocja ekranizacji „Enoli Holmes”. Netflix postawił w Wielkiej Brytanii posągi sióstr obok znanych pisarzy i innych osobistości

29 września 2020

W ramach promocji filmu „Enola Holmes” na podstawie powieści Nancy Springer, opowiadającej o perypetiach młodszej siostry Sherlocka Holmesa, w kilku miastach Wielkiej Brytanii obok pomników znanych pisarzy i innych osobistości Netflix postawił posągi ich „pominiętych sióstr”.

Ponieważ fabuła książki i filmu zakłada, że bracia Sherlock i Mycroft Holmes posiadali młodszą siostrę, która w niczym nie ustępowała im talentem, Netflix oparł komunikację swojej kampanii na wydobyciu z cienia sławnych mężczyzn ich zapomnianych sióstr, które również mogły pochwalić się niemałymi osiągnięciami, choć nie znalazły należytego im miejsca na kartach historii.

Pierwszy postawiony posąg należy oczywiście do Enoli Holmes, wpatrującej się w zamyślonego Sherlocka, który znajduje się w Londynie w pobliżu domniemanego miejsca zamieszkania słynnego detektywa. Pozostałe rzeźby nawiązują już do autentycznych postaci.

Frances Dickens (na zdj. powyżej) to siostra słynnego pisarza, Charlesa Dickensa. Była pianistką i śpiewaczką, która kształciła się w Królewskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem byłego ucznia Beethovena. Posiadała ponoć tak duży talent, że rodzina Dickensów przedkładała jej edukację nad naukę Charlesa, ponieważ stać ich było na opłacenie czesnego tylko za jedno dziecko.

Obok poety Thomasa Hardy’ego również pojawiła się siostra. Mary ukończyła studia wyższe i pracowała przez kilka lat jako nauczycielka, a potem została dyrektorką szkoły w Piddlehinton Village. „Było to znaczące osiągnięcie dla każdej kobiety w tamtym czasie, zaskarbiając jej wielki szacunek” – pisze Netflix.

Swoje pomniki otrzymały również księżna Helena Victoria, siostra króla Edwarda VII, która była jedną z założycielek Brytyjskiego Czerwonego Krzyża, oraz Maria Anna Mozart, siostra Wolfganga, która jako klawesynistka i fortepianistka koncertowała w Wiedniu i Paryżu.

„Enola Holmes” to film na podstawie książki Nancy Springer opowiadający o perypetiach tytułowej dziewczyny, która poszukuje zaginionej matki. Wykorzystując swoje umiejętności śledcze, przechytrza starszego brata Sherlocka i natrafia na trop niebezpiecznego spisku wokół tajemniczego młodego lorda. W ekranizacji wyreżyserowanej przez Harry’ego Bradbeera występują Millie Bobby Brown, Sam Claflin, Henry Cavill i Helena Bonham-Carter.

Do księgarni nakładem wydawnictwa Poradnia K trafiło właśnie wznowienie powieści, która była pierwowzorem scenariusza.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy