Polska książka uznana jedną z najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie 2016 roku!

25 lipca 2017


Książka znanego polskiego architekta Bolesława Stelmacha dokumentująca proces powstawania lubelskiego Teatru w Budowie została nagrodzona w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers dla najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie 2016 roku.

50 Books | 50 Covers to konkurs, w którym docenia się doskonałość w sztuce projektowania książek i okładek. Konkurs organizowany jest przez Amerykański Instytut Sztuki Graficznej od 1923 roku i uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych. Wyróżnione książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Spośród blisko 700 publikacji z 23 krajów jurorzy wyłonili po 50 najlepiej zaprojektowanych książek i okładek. Wśród nich znalazł się „Teatr w budowie. Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha.

Jurorka Jessica Helfand napisała w werdykcie o publikacji: „przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą”. Twórcami oprawy graficznej „Dziennika podróżnego” są Idalia Smyczyńska i Robert Zając z kolektywu projektowego kilku.com. „Cieszymy się z zauważenia i docenienia naszego projektu poza Polską ? publikacja jest również anglojęzyczna. W finale konkursu nagrodzono również inne książki i okładki, które lubimy i cenimy” – napisali autorzy w oświadczeniu.

„Dziennik podróży” architekta Bolesława Stelmacha jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie ? Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Obiekt zaprojektowano w 1972 roku, a budowę rozpoczęto dwa lata później, miało tam powstać centrum telewizyjno-teatralne, opera i pomieszczenia dla instytucji kulturalnych, ale prace szybko przerwano i przez wiele lat budynek stał nieukończony. Dopiero w 2009 roku zapoczątkowano trwający siedem lat i zakończony powodzeniem proces opracowywania nowej koncepcji i przebudowy „współczesnych ruin”.

„Książka to obraz okresu, obejmującego ponad czterdzieści cztery lata, widzianego z perspektywy siedmiu lat, podczas których autor zajmował się tym skrawkiem przestrzeni, a więc obraz subiektywny, na wskroś intymny” – czytamy we wstępie. Obok obszernej, ponad dwustustronicowej części tekstowej publikacja zawiera bogaty materiał ikonograficzny (fotografie, rysunki, wizualizacje).

Warto zauważyć, że to nie pierwszy raz, kiedy doceniono warstwę edytorską książki Bolesława Stelmacha. Publikacja wydana nakładem Ośrodka „Brama Grodzka ? Teatr NN” została też nagrodzona w kategorii „Dokument” podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w ramach „Edycji ? Konkursu na książkę edytorsko doskonałą”. Jurorzy zwrócili wówczas uwagę na „umiejętne dopasowanie charakteru” książki do jej tematu – budowy gmachu.

Poniżej możecie zobaczyć kilka innych nagrodzonych książek:

[am]
fot.: Ośrodek „Brama Grodzka ? Teatr NN

Tematy: , ,

Kategoria: newsy