Polscy bezdomni napisali książkę. Możesz ją przeczytać wyłącznie na mrozie

19 stycznia 2017


Fundacja Kapucyńska oraz Grupa Walk zainicjowały powstanie książki, którą można przeczytać wyłącznie na mrozie. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby bezdomne. Pozwala nie tylko dostrzec ludzi niewidzialnych, ale również wczuć się w ich sytuację.

Książka nosi tytuł „Niewidzialni”. Ma nieatrakcyjną formę, bez kolorowej okładki, bez tytułu ? na półce księgarni pozostałaby niezauważona i pominięta. Podobnie jak osoby bezdomne, których niekiedy całym dobytkiem jest zwykły, szary karton. Jest jednak wyjątkowa, nie tylko ze względu na swoją surową konstrukcję. Jej strony zdają się puste, ponieważ zostały zadrukowane specjalną farbą. Chcąc zapoznać się z treścią, należy opuścić ogrzewane mieszkanie i wyjść na zewnątrz w mroźny dzień. Dopiero niska temperatura, towarzysząca na co dzień osobom bezdomnym, odsłania treść zapisaną na kartach.

W książce znajdują się wzruszające wspomnienia, wiersze opisujące przykrą codzienność, reportaż, a nawet sztuka teatralna. Ich autorami są osoby bezdomne ? podopieczni Fundacji Kapucyńskiej. Publikacja, za sprawą treści, pozwala zrozumieć tych, którzy mają bardzo niewiele, a mimo to nie utracili własnej wrażliwości. Poświęcenie czasu lekturze daje możliwość, by w wielu przezroczystych na co dzień twarzach, zobaczyć ludzi o takich samych uczuciach jak nasze. Natomiast forma książki wręcz zmusza do tego, by w dosłowny sposób wczuć się w ich trudną sytuację.

Litery są widoczne jedynie w ujemnej temperaturze, zatem żeby przeczytać tekst, trzeba fizycznie stać na zimnie. Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz, tym bardziej ci zimno. Im bardziej ci zimno, tym wyraźniej czujesz, o czym tekst traktuje.

„Ludzie bezdomni są kategoryzowani według krzywdzących stereotypów. Zapominamy, że tak jak my mieli kiedyś pracę, domy, rodziny i przyjaciół, których stracili z różnych, nierzadko niezależnych od siebie powodów. Przez brak wrażliwości, nieustanny pośpiech, a nawet ignorancję otoczenia utracili oni także nadzieję na to, że mogą zmienić swoje życie. Liczymy, że nasza inicjatywa pomoże wpłynąć na postrzeganie osób bezdomnych, oddając im głos i pokazując ich zwykłą, ludzką wrażliwość” ? mówi Marek Seretny, prezes Fundacji Kapucyńskiej.

Jeżeli bylibyście zainteresowani kupnem książki „Niewidzialni”, możecie ją zamówić na stronie kampanii. Cena egzemplarza wynosi 155 złotych (55 złotych to koszty produkcji  i wysyłki krajowej, natomiast 100 złotych przeznaczone zostanie na rozbudowę jadłodajni dla ubogich i bezdomnych w Warszawie przy ulicy Miodowej).

Na poniższych materiałach filmowych możecie sprawdzić, jak książka reaguje na mróz:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy