banner ad

„Polaków uczestnictwo w kulturze” polskim Komiksem Roku 2012

8 lutego 2013


Polscy miłośnicy komiksów wybrali swoje ulubione premiery minionego roku. Najwięcej głosów zdobył album Janka Kozy pod tytułem „Polaków uczestnictwo w kulturze ? Raport z badań 1996-2012”.

Opublikowany w kwietniu 2012 roku nakładem wydawnictwa Centrala komiks jest katalogiem z wystawy o tym samym tytule, która odbyła się w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Na 100 stronach zebrano prace rysownika, jakie ukazały się w mediach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. „Antyestetyka książki idealnie wpasowuje się w spektrum poruszanych w niej zagadnień. Rysunki Kozy są uroczo niechlujne, czasem brutalne bądź obsceniczne” ? pisał w naszej redakcyjnej recenzji komiksu Artur Maszota. ?Polaków uczestnictwo w kulturze? zdecydowanie jednak wygrywa z efekciarsko wydaną tandetą, usilnie błagającą z księgarskich półek o najmniejszą chwilę uwagi. Głównie wygrywa swoją bezkompromisowością. Odwołując się do nazwiska innego uwielbianego obecnie autora rysunków satyrycznych, można by powiedzieć: gdzie Marek Raczkowski nie może, tam Kozę pośle.”

Poniżej możecie zapoznać się z pierwszą dziesiątką najlepszych komiksów. Całą pięćdziesiątkę znajdziecie na stronie plebiscytu.

1. Janek Koza „Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań” (Centrala)
2. Tom Gauld „Goliat” (Centrala)
3. Craig Thompson „Habibi” (Timof)
4. Alan Moore, Melinda Gebbie „Zagubione dziewczęta” (Timof)
5. Alan Moore, Brian Bolland „Batman: Zabójczy żart” (Egmont)
6. Frank Miller „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza” (Egmont)
7. Olga Wróbel „Ciemna strona księżyca” (Centrala)
8. David B. „Rycerze świętego Wita” (Kultura Gniewu)
9. Filip Wiśniowski, XNDR, Bartosz Słomka „Spoceni” (Bazgrolle)
10. Grant Morrison, Frank Quitely „All-Star Superman” (Mucha)

Plebiscyt na Komiks Roku był organizowany po raz trzeci. Za każdym razem 5 zaproszonych dziennikarek i dziennikarzy dokonuje preselekcji, typując po 10 unikatowych tytułów, które w sumie dają 50 pozycji. Następnie głosowanie oddaje się w ręce czytelników.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy