Polak zbudował z klocków Lego szafę prowadzącą do Narnii. Dzięki waszym głosom zestaw może trafić do oficjalnej sprzedaży

20 grudnia 2018


Mieszkaniec Lublina poświęcił kilka miesięcy na zbudowanie z klocków Lego szafy prowadzącej do Narnii, którą C.S. Lewis uwiecznił w książce „Lew, czarownica i stara szafa”. Projekt ma szansę stać się oficjalnym zestawem Lego ? wszystko zależy od głosów internautów.

Szafa ma wymiary 28,8 cm szerokości, 30,5 cm wysokości, 5,2 cm głębokości. Do jej wykonania trzeba było zużyć około 2 tysięcy elementów. Na pierwszy rzut oka wygląda jak niepozorny mebel z drewna odtworzony przy użyciu klocków Lego. Prawdziwa magia, podobnie jak w książce, ukryta jest we wnętrzu.

Kiedy otworzymy drzwiczki szafy, naszym oczom ukazuje się zimowy las. Pośrodku znajduje się miejsce na trzy wymienne sceny. Możemy tam umieścić Łucję i Tumnusa, Edmunda i Białą Czarownicę lub dzieci i pana Bobra. Po otworzeniu prawej szuflady wyskakuje Święty Mikołaj trzymający korbkę. Po umieszczeniu jej w wyznaczonym miejscu możemy uruchomić scenę, która będzie obracać się wkoło. Wszystkie dodatkowe akcesoria trzymamy w lewej szufladzie.

Otwarta szafa ze scenerią nabiera szczególnego uroku wieczorem, kiedy robi się ciemno. W panelu górnym ukryto bowiem świecący klocek. Po jego włączeniu na scenę pada światło, jakby stojąca pośrodku latarnia świeciła.

Autorem projektu jest mieszkaniec Lublina, Paweł Koniak. Na co dzień zajmuje się tzw. pracą naukowo-dydaktyczną jako wykładowca akademicki. Wolny czas poświęca na budowanie i projektowanie z klocków Lego. „Na dobre wciągnąłem się jakieś 6 lat temu. Punktem zwrotnym było chyba znalezienie na jednym z serwisów aukcyjnych zestawu, który miałem w dzieciństwie (dostaliśmy go z bratem od wujka z Ameryki) ? chodzi o Lego Basic 720, rewelacyjny nawet jak na dzisiejsze czasy. A potem odkryłem zestawy adresowane raczej do dorosłych klientów i w końcu przeszedłem do etapu samodzielnego projektowania” ? mówi Paweł Koniak.

Pomysł na projekt nawiązujący do „Opowieści z Narnii” pojawił się już jakiś czas temu, gdy Lego wypuściło figurkę fauna. Później w zestawach pojawiły się szalik i parasolka, a Paweł Koniak uznał, że koniecznie musi umieścić w szafie postać Tumnusa. Inspiracje czerpał oczywiście z książki C.S. Lewisa. „Najważniejsze są w niej dla mnie te najbardziej ikoniczne sceny ? zimowy las z latarnią itd. Sama ta scena jest godna uznania ? konkretna, zaskakująca i dająca mocny impuls dla wyobraźni” ? komentuje twórca szafy.

Za namową znajomych autor umieścił swój projekt na stronie Lego Ideas. Jeśli zdobędzie się 10 tysięcy głosów, projekt kwalifikuje się do fazy oceny, w której Lego decyduje, czy zostanie on oficjalnym zestawem. Pomysł mieszkańca Lublina zdobył już ponad tysiąc głosów i wiele pozytywnych komentarzy. Jeśli chcielibyście, żeby szafa z Narnii znalazła się na rynku, oddajcie głos na stronie Lego Ideas. Byłby to pierwszy polski projekt, który doczekał się realizacji.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy pokazujący efekt kilkumiesięcznej pracy Pawła Koniaka:

[am]
fot. Marcin Koniak

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy