banner ad

Polacy wolą książki e-czytać niż słuchać

30 września 2014

audiobooki-kontra-ebooki
W ramach akcji „Bitwa e-book vs audiobook” przeprowadzonej w dniach od 16 do 22 września 2014 roku Virtualo sprawdziło, czy czytelnicy przyzwyczaili się już do książek w wersji audio i kupują je równie chętnie jak e-booki. Okazuje się, że jesteśmy wzrokowcami i dlatego wolimy e-czytać niż słuchać.

Popularność e-booków rośnie w Polsce z każdym rokiem. Najgłośniejsze premiery pojawiają się w księgarniach internetowych równocześnie w wersji drukowanej i elektronicznej, a czytelnicy coraz głośniej dopominają się o książki swoich ulubionych autorów również w wersji na czytnik. Jak jednak wygląda sprawa z audiobookami? Virtualo przeprowadziło akcję „Bitwa e-book vs audiobook”, w ramach której zdecydowało się sprawdzić, jakie formaty książek chętniej kupują czytelnicy. Na potrzeby akcji na jeden dzień zrównano ceny wybranych e-booków i audiobooków, tak aby czytelnik podczas wyboru książki kierował się wyłącznie preferencjami dotyczącymi sposobu czytania/słuchania, a nie ceną. Jaki rezultat otrzymano? W wirtualnej bitwie zdecydowanie wygrały e-booki. Aż 75% procent klientów Virtualo zdecydowało się w czasie trwania akcji na zakup e-booka, w porównaniu do 25% czytelników, czy raczej słuchaczy, którzy wybrali audiobooki.

Akcja na Virtualo.pl wspierana była poprzez aplikację na Facebooku, w ramach której użytkownicy portalu społecznościowego mogli oddać głos na preferowany rodzaj książki, czyli na e-booka lub audiobooka. Tutaj też zdecydowanie wygrały e-booki, na które głos oddało 73% respondentów, w porównaniu do 27% głosów oddanych na audiobooki. Uczestnicy akcji podkreślali przede wszystkim, że są „wzrokowcami”, a nie „słuchowcami” i łatwiej im się skupić na tekście, który sami czytają niż na tym czytanym przez kogoś innego. Według ankietowanych e-booki bardziej pobudzają wyobraźnię, a także, co było istotne dla wielu respondentów, łatwiej jest wrócić do wybranych fragmentów książki i ponownie je przeczytać. Wśród zalet audiobooków wymieniana była m.in. możliwość słuchania ich w każdym miejscu i o każdym czasie, nawet gdy ręce ma się zajęte np. prowadzeniem samochodu – śmiało można się zatopić w ulubionej lekturze.

Wyniki akcji pokazują, że polscy czytelnicy wolą książki e-czytać niż słuchać. Nawet po zrównaniu cen na te same tytuły, klienci chętniej wybierali e-booka niż audiobooka. Co ważne, e-book jako zapis tekstowy o wiele bardziej przypomina książkę drukowaną niż audiobook – również to jest jednym z powodów, dla których e-booki cieszą się większą popularnością. Virtualo przewiduje, że wraz ze zwiększaniem się dostępności urządzeń (czytników, tabletów, smartfonów, odtwarzaczy mp3) umożliwiających odczytywanie książek w wersji elektronicznej, popularność zarówno e-booków jak i audiobooków będzie cały czas rosła. Jednak pod względem zapisu – to e-book niezmiennie będzie bliższy tradycyjnej wersji drukowanej – i zapewne w związku z tym będzie cieszył się niezmiennie większym zainteresowaniem wśród e-czytelników.

W przeprowadzonej przez Virtualo akcji wzięły udział wydawnictwa: Czarna Owca ze skandynawskim hitem „Księżniczka z lodu” Camilli Lackberg, Wielka Litera z książką „Między wariatami” Marcina Mellera, Dom Wydawniczy PWN z bestsellerem „Siła nawyku” Duhigga Charlesa, Sonia Draga z tytułami „Lisia dolina” topowej autorki Charlotte Link oraz „Królewski spisek” Steve’a Berry’ego, Wydawnictwo Czarne z książką „Niedziela, która zdarzyła się w środę” Mariusza Szczygła oraz Wydawnictwo Literackie z książkami „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej i „Inne pieśni” Jacka Dukaja. Czytelnicy mieli więc do wyboru najgłośniejsze tytuły z różnych kategorii: od fantastyki, przez literaturę faktu po kryminały.

fot. UltraHDWallpapers

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy