Polacy coraz chętniej sięgają po audiobooki. Czego słuchaliśmy w 2018 roku?

22 stycznia 2019


Coraz więcej osób sięga po audiobooki. Z badań Novus zrealizowanych w 2018 roku na zlecenie Storytel wynika, że w Polsce na koniec roku nastąpił wzrost o 5% osób słuchających audiobooki (w stosunku do marca).

Co piąta osoba słuchająca audiobooków w Polsce (21%) wskazała, że sięga po nie przynajmniej raz w miesiącu. Równie chętnie wybieramy e-booki (23%). Co ciekawe, po audiobooki w Polsce częściej sięgają panowie niż panie (przynajmniej raz na kwartał korzystało z nich 33% mężczyzn i 26% kobiet, nigdy nie słuchało audiobooków 38% mężczyzn i 49% kobiet). Czterech na dziesięciu polskich internautów zna usługę streamingu książek w wersji elektronicznej i audio, a blisko co czwarty z nich przyznaje, że próbował streamingu audiobooków i ten odsetek wciąż rośnie (+6% w porównaniu do wyników badania z marca 2018).

Z tego ostatniego cieszy się z pewnością Storytel, który oferuje usługę streamingu. Aplikacja działa w 15 krajach i za jej pośrednictwem skonsumowano już przeszło 53 miliony audiobooków i e-booków! W Polsce co trzeci ankietowany (36%), który próbował steamingu audiobooków i ebooków, korzystał z platformy Storytel. To aż 12% wzrost w stosunku do wyników z marca 2018. Zatem rozpoznawalność marki rośnie. Już co czwarty badany internauta w Polsce zna Storytel (26%). Lepszy wynik marka uzyskała jedynie na rodzimym rynku szwedzkim oraz w Norwegii i Islandii.

Czego polscy internauci słuchali najchętniej w 2018 roku? Trzy najpopularniejsze audiobooki 2018 roku pod kątem słuchalności w Storytel Polska to: „Nieodnaleziona” Remigiusza Mroza, „Harry Potter” J.K. Rowling oraz „A ja żem jej powiedziała…” Katarzyny Nosowskiej. Kolejne miejsca w zestawieniu to: „Żona mordercy” Rachel Caine, „Uprowadzona” Charliego Donlei, „Byłbym zapomniał” Cezarego Pazury, „Pandemia” A.G. Riddle’a, „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren i „Oko Świata” Roberta Jordana.

W podziale na kategorie pierwsze miejsca zajmują: „Czereśnie zawsze muszą być dwie” Magdaleny Witkiewicz (w literaturze obyczajowej), „Oko Świata” Roberta Jordana (fantasy), „Przebudzenie Lewiatana” Jamesa S.A. Coreya (SF), „Żona mordercy” Rachel Caine (kryminał) oraz „A ja żem jej powiedziała…” (szeroko pojęta literatura niebeletrystyczna).

Dane pochodzą z badania Novus dla Storytel dotyczącego konsumpcji audiobooków i e-booków oraz pozycji marki w krajach, gdzie dostępna jest aplikacja Storytel. Ankiety były realizowane na przełomie października i listopada 2018 roku, metodą CAWI, na osobach pełnoletnich, w 12 krajach (n=756 w Polsce).

źródło: Storytel

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy