Pół wieku po napisaniu Szwedzi mogą przeczytać książkę Astrid Lindgren

23 grudnia 2012


W 52 lata od napisania Szwedzi mogą wreszcie przeczytać książeczkę autorstwa Astrid Lindgren zatytułowaną „Tomten är vaken” („Krasnal nie śpi”).

Jak donosi serwis SzwecjaDzisiaj.pl, droga od napisania do publikacji utworu w rodzimym kraju była długa. W roku 1960 wydawnictwo Rabén & Sjögren wypuściło klasyczny wiersz Victora Rydberga pt. „Tomten” (ze szw. ? „Krasnal”) z ilustracjami Haralda Wiberga. Kilka zagranicznych wydawnictw, w tym niemiecki Oetinger, było zainteresowanych wydaniem tej publikacji u siebie. Przy czym wydawcom chodziło głównie o obrazki, wiersz nie przypadł im zbytnio do gustu. O napisanie nowej wersji opowiastki w formie prozy poproszono więc Astrid Lindgren, uznaną już wówczas autorkę ?Dzieci z Bullerbyn? czy cyklu książek o Pippi Pończoszance. W ten sposób powstała niezwykle popularna w Niemczech i innych krajach pozycja literatury dziecięcej, która doczekała się kontynuacji oraz pierwszego filmu Lindgren wyprodukowanego poza rodzimą Szwecją.

Tymczasem oryginalny, szwedzki rękopis gdzieś przepadł i przez lata uchodził za zaginiony. Udało się go odnaleźć dopiero pięć lat temu, a wydawnictwo Rabén & Sjögren wyraziło chęć opublikowania go po raz pierwszy w języku szwedzkim z ilustracjami Kitty Crowther, autorki, która jest laureatką Astrid Lindgren Memorial Award z 2010 roku.

„Tomten är vaken” to opowieść rozgrywająca się zimową nocą, kiedy ludzie w swoich domach owijają się grubymi kocami i zasypiają w cieple przy kominku. Tylko krasnal nie śpi, czuwając nad gospodarstwem i przebywającymi w nim zwierzętami.

fot. Roine Karlsson

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy