Pokaż dzieciom, że czytanie to przyjemność. Rusza akcja „Czytam sobie”

30 października 2013

akcja Czytam sobie
29 października wystartowała ogólnopolska akcja „Czytam sobie”. Celem kampanii jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.

Akcji „Czytam sobie” to doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić aktualne statystyki w Polsce, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Jak zauważa prof. Grzegorz Leszczyński, prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, „radość z obcowania ze znakomitą, mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną, znakomicie zaprojektowaną i oczywiście po prostu najzwyczajniej w świecie pasjonująca książką, to jest najlepsza droga do związania małego czytelnika z dużym światem literatury”.

W kampanię realizowaną przez Bibliocreatio włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą. W zabawnych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką spełnia rolę w rozwoju i życiu dzieci. Z wywiadów można się też będzie dowiedzieć, w jaki sposób książki wpłynęły na ich życie oraz przyczyniły się do sukcesu zawodowego i prywatnego. „Słowo dla aktora jest bardzo ważne, bo to jego narzędzie pracy. Pewnie gdybym nie czytał w dzieciństwie, to bym nie został aktorem” ? twierdzi Marcin Kwaśny, który zdecydował się wesprzeć akcję. Oprócz niego w spotach zobaczymy m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.

Nie zabraknie też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski ? dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska ? językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz cytowany już wyżej prof. Grzegorz Leszczyński ? prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na oficjalnej stronie internetowej kampanii Czytamsobie.pl oraz profilu na Facebooku wszyscy zainteresowani ? rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy kultury, a nawet same dzieci ? znajdą przydatne informacje, materiały i opinie ekspertów, które pomogą w nauce czytania i przyciągną uwagę najmłodszych (scenariusze zajęć, motywujące ilustracje, plansze z książek do ćwiczenia czytania oraz pisania, a także kolorowania oraz inne pomoce).

Spot promujący akcję, w którym występują gwiazdy zachęcające do sięgania po książki, będzie można obejrzeć w kinach i telewizji. Już teraz możecie zobaczyć go w Internecie:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy