banner ad

Pod koniec sierpnia otwarte zostanie muzeum Williama Saroyana. Gości witał będzie hologram pisarza

7 sierpnia 2018


31 sierpnia, w 110. rocznicę urodzin Williama Saroyana, w dawnym domu pisarza we Fresno (Kalifornia, USA) otwarte zostanie muzeum mu poświęcone. Obiekt wyposażony będzie w wiele interaktywnych i innowacyjnych rozwiązań. Gości ma witać hologram pisarza.

Saroyan mieszkał w prostym parterowym domu przy 2729 W. Griffith Way we Fresno przez ostatnie 17 lat swojego życia. Po śmierci pisarza w 1981 roku budynek trzykrotnie zmieniał właścicieli. W 2015 roku dom zakupiła fundacja Intellectual Renaissance należąca do moskiewskiego potentata medialnego Artura Janibekyana, który przyszedł na świat w Armenii, dlatego wspiera armeńską sztukę i kulturę na świecie.

William Saroyan

Od początku zamiarem fundacji było wykonanie remontu domu i utworzenie w nim muzeum poświęconego Williamowi Saroyanowi. W zbiorach obiektu znajdzie się duże cyfrowe archiwum pisarza, w tym ekskluzywne zdjęcia, wybrane prace graficzne i dzieła literackie. Nie zabraknie również interaktywnych i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki najnowszym technologiom hologram Saroyana będzie witać gości odwiedzających muzeum.

Ponadto, zgodnie z wolą autora, w domu utworzona zostanie przestrzeń do prowadzenia badań literackich dla studentów, naukowców i innych osób zainteresowanych jego spuścizną.

[am]
źródło: Mirror-Spectator, The Fresno Bee

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy