Po raz pierwszy w Polsce wybrano Sportową Książkę Roku

2 stycznia 2014

Sportowa Książka Roku 2013
„Wielki Widzew” Marka Wawrzynowskiego, czyli historia najlepszej drużyny w historii polskiej piłki klubowej, wybrany został Sportową Książką Roku w pierwszej edycji plebiscytu. Z niemal 3 tysięcy głosów oddanych w finałowej rundzie zdecydowana większość przypadała na ten właśnie tytuł.

Opowieść Marka Wawrzynowskiego, dziennikarza „Przeglądu Sportowego” i korespondenta z Mistrzostw Świata 2006 i 2010, to efekt trzech lat wysiłków, aby dotrzeć do wszystkich najważniejszych uczestników i świadków zdarzeń. Autor spotykał się z ich rodzinami, z działaczami, z którymi żaden inny dziennikarz nie rozmawiał od 30 lat. Dzięki temu odkrywa historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego, a w które zamieszani są najwięksi polscy piłkarze, jak choćby Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN.

„Wielki Widzew” rozpoczyna się w 1969 roku, gdy dwóch działaczy oraz dwóch trenerów od podstaw buduje klub w robotniczej dzielnicy Łodzi. Po latach zespół osiąga status największej potęgi w polskiej piłce i z powodzeniem rywalizuje w europejskich pucharach. Książka przedstawia kulisy powstawania i budowy zespołu, jej szczyt i powolny zmierzch w drugiej połowie lat 80-tych.

Plebiscyt „Sportowa Książka Roku” jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Podobne wydarzenia odbywają się na terenie Europy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na świecie ? m.in. w Stanach Zjednoczonych. „Rynek książek sportowych w Polsce rozwija się w intensywnym tempie, dlatego uznaliśmy, że warto spróbować. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” ? twierdzi Krzysztof Baronowski, pomysłodawca i współorganizator plebiscytu.

Drugie miejsce w głosowaniu przypadło „Wszystkim barwom siatkówki” Marcina Prusa (wydawnictwo Sine Qua Non), a trzecie ? biografii Alexa Fergusona, wydanej przez wydawnictwo Anakonda. Tuż za podium uplasował się z kolei Sebastien Loeb i „Mój styl jazdy” (Sine Qua Non).

Tematy: , ,

Kategoria: newsy