Pisarze, którzy powinni znaleźć się na banknotach (wg AbeBooks)

7 sierpnia 2013

banknot z J. K. Rowling
Na wieść o tym, że Bank Anglii chce wprowadzić w 2017 roku do obiegu 10-funtowy banknot z wizerunkiem Jane Austen, graficy z AbeBooks, należącej do Amazonu internetowej giełdy używanych książek, stworzyli serię sześciu wyimaginowanych banknotów, na których umieścili żyjących pisarzy, zasługujących ich zdaniem na podobne wyróżnienie.

„Ojcowie Założyciele, prezydenci, premierzy, wynalazcy, odkrywcy i członkowie rodziny królewskiej często pojawiają się na banknotach, ale my chcemy więcej autorów” ? piszą pracownicy AbeBooks. Wybór, jakiego dokonali, jest dość niekonwencjonalny, gdyż czterech spośród sześciu autorów uwiecznionych na banknotach wciąż żyje. Skoro jednak Jane Austen musiała czekać dwieście lat, aby znaleźć się na powszechnie obowiązującym środku płatniczym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby żyjący pisarze zajęli już sobie miejsce w kolejce.

W Polsce aktualnie w obiegu nie znajduje się żaden banknot z wizerunkiem pisarza. Te zaś, które widniały w przeszłości, wraz z banknotami z innych krajów możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Na zaprezentowanych banknotach AbeBooks (kliknij w obrazek, żeby powiększyć) znajdziecie Huntera S. Thompsona, J. K. Rowling, Walta Whitmana, Margaret Atwood, Malcolma Gladwella i George?a R. R. Martina. A których pisarzy wy chcielibyście zobaczyć na banknotach?

banknot z Georgem R. R. Martinem

banknot z Hunterem S. Thompsonem

banknot z Waltem Whitmanem

banknot z Margaret Atwood

banknot z Malcolmem Gladwellem

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy