Pisarka z RPA zaatakowana nożem i cegłą, bo podziwia twórczość Salmana Rushdiego

31 marca 2015

zainab-zaatakowana
Pisarka z RPA, Zainab Priya Dala została zaatakowana i pobita za to, że w odpowiedzi na pytanie, którego z pisarzy najbardziej podziwia, wymieniła Salmana Rushdiego.

Pytanie zadano autorce podczas festiwalu literackiego, który odbył się w drugiej połowie marca w Chatsworth Education Centre w Durbanie. Kobieta nie przypuszczała, że konsekwencje udzielenia szczerej odpowiedzi będą tak drastyczne. Jak donosi wydawca debiutanckiej powieści pisarki, południowoafrykański oddział Penguin Random House, „po opuszczeniu hotelu festiwalowego Dala została napadnięta przez trzech mężczyzn w samochodzie, którzy zepchnęli jej pojazd z drogi. Kiedy się zatrzymała, dwóch z nich podeszło do niej od strony kierowcy, jeden trzymał nóż na jej gardle, a drugi uderzył w twarz cegłą, nazywając ją 'dziwką Rushdiego’. Lekarz oświadczył, że autorka ma uraz tkanek miękkich, zgłosił też sprawę na policję.(…) Jak dotąd nie znaleziono świadków zajścia”.

Salman Rushdie od wielu lat uchodzi za jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie, m.in. ze względu na swoje poglądy na temat islamu. W wielu krajach jest uznawany za persona non grata, a jego książki (głównie słynne „Szatańskie wersety”) obłożone są zakazem wydawania.

Poszkodowana pisarka jest przekonana, że atak spowodowany był wymienieniem nazwiska Rushdiego. Dowodziły tego nie tylko słowa napastników, ale też zajście, jakie miało miejsce na sali tuż po tym, jak Dala powiedziała, że podziwia pisarski styl Rushdiego i wymieniła też m.in. Arundhati Roy. Po tych słowach niektóre grupy nauczycieli i uczniów opuściły sale. „Czy osiągnęliśmy już taki poziom nietolerancji, że nie możemy posłuchać, jak jeden pisarz wyznaje podziw dla innego, i nie zaatakować go nożem i cegłą?” ? pyta z żalem Steve Connolly, dyrektor Penguin Random House na RPA.

Podczas festiwalu debiutancka powieść Dali miała zostać uhonorowana nagrodą, ale uroczystość odwołano z powodu napaści.

[aw]
źródło: Western Mail, Kitaab

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy