„Pies sikający na skraju ścieżki” z nagrodą dla Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku

27 listopada 2020

Gregory Forth, kanadyjski antropolog z Uniwersytetu Alberty, zdobył Nagrodę Diagram dla Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku. Udało mu się zdobyć owo prestiżowe wyróżnienie za sprawą dzieła zatytułowanego „A Dog Pissing at the Edge of a Path” (z ang. „Pies sikający na skraju ścieżki”).

Wbrew pozorom „Pies sikający na skraju ścieżki” to poważna praca antropologiczna. Autor zajmuje się w swojej książce znaczeniem i zastosowaniem ponad 560 metafor zwierzęcych używanych przez lud Nage zamieszkujący indonezyjską wyspę Flores. Tytuł publikacji nie jest przypadkowy. „Psem sikającym na skraju ścieżki” mieszkańcy tego odległego regionu nazywają kogoś, kto coś zaczyna, ale potem często rozpraszają go inne sprawy.

Redaktor Jonathan Crago z Wydawnictwa Uniwersyteckiego McGill-Queen, które opublikowało książkę, powiedział, że wydawca „z dumą przyjmuje” tegoroczną nagrodę, którą wyobraża sobie jako koronę krzywo nałożoną na rozkojarzonego psa oddającego mocz. Jak podkreślił, wyróżniona książka jest „całkiem na czasie, biorąc pod uwagę, że pandemiczny czas spędzany przed ekranami zdaje się przemieniać nas wszystkich w rozproszone psy zbaczające ze ścieżki”.

Tegoroczny laureat nagrody, profesor Gregory Forth.

Tom Tivnan, koordynator nagrody i redaktor naczelny magazynu „The Bookeller”, zwrócił uwagę na fakt, że tegoroczna laureatka łączy „trzy najbardziej urodzajne obszary”, które zdobywają miano Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku, mianowicie literaturę uniwersytecką (chociażby pierwsze w historii wyróżnione dzieło, „Materiały z drugich międzynarodowych warsztatów na temat nagich myszy”, opublikowane na Uniwersytecie Tokijskim), zwierzęta („Goblinoodporny kurnik”) i funkcje życiowe („Jak robić kupę na randce”).

Nagroda ma formę plebiscytu i cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że w 2008 roku głosujących było więcej (8,5 tysiąca osób) niż w zorganizowanym w podobnym czasie Best of Booker na 40-lecie Nagrody Bookera (7,8 tysiąca osób). Książka „Pies sikający na skraju ścieżki” zdobyła w tym roku 49% wszystkich głosów. Na drugim miejscu uplasowała się również uniwersytecka publikacja, „Introducing the Medieval Ass” (z ang. „Wprowadzenie do średniowiecznego osła”), opisująca w klarowny, przystępny i wszechstronny sposób ogromne znaczenie kulturowe i społeczno-ekonomiczne zwierzęcia, jakim był osioł w średniowieczu. Z uwagi na dwuznaczność słowa „ass” tytuł książki można przetłumaczyć również jako „Wprowadzenie do średniowiecznego tyłka”.

Okładki książek nominowanych do tegorocznej nagrody.

Pozostali nominowani to: „Classical Antiquity and Heavy Metal Music” („Klasyczny antyk i muzyka heavymetalowa”), „How To Make Love To A Despot” („Jak uprawiać miłość z despotą”), „Lawnmowers: An Illustrated History” („Kosiarki do trawy: Ilustrowana historia”) oraz „The Slaughter of Farmed Animals: Practical Ways of Animal Welfare” („Ubój zwierząt hodowlanych: dobrostan zwierząt w praktyce”).

Nagroda dla Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku została przyznana po raz 42. Wyróżnienie nie ma wartości pieniężnej. Laureat otrzymuje jedynie dyplom, butelkę znośnego bordo oraz zaszczyt znalezienia się w prestiżowym zestawieniu obok następujących dzieł: „Jak srać w lesie”, „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu”, „Gotowanie z Kupą”, „Zbyt nadzy dla nazistów”, „Jeśli chcesz zbliżenia w swoim związku, zacznij od swych nóg” i innych równie wyśmienitych.

Okładki książek nominowanych do tegorocznej nagrody.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy