Pierwszy zarejestrowany na taśmie odczyt „Skowytu” Allena Ginsberga ukaże się na płycie. Posłuchaj fragmentu

25 stycznia 2021

Najstarsze istniejące nagranie, na którym Allen Ginsberg czyta swój przełomowy poemat „Skowyt”, zostanie opublikowane na płycie. Premiera zapowiedziana jest na 2 kwietnia, ale już teraz możemy w sieci posłuchać fragmentu tego zapisu.

Pierwszy publiczny odczyt „Skowytu” miał miejsce 13 października 1955 roku w słynnej Six Gallery w San Francisco. Podczas wieczoru swoją twórczość prezentowali też Gary Snyder, Philip Whalen, Philip Lamantia i Michael McClure. Na widowni obecni byli Lawrence Ferlinghetti, Neal Cassady i Jack Kerouac. Ten ostatni nie chciał czytać, tłumacząc się nieśmiałością. Na nieszczęście dla historii nikt nie zarejestrował tego spotkania.

Przez kilkadziesiąt lat uważano, że pierwszy istniejący zapis głosu Ginsberga czytającego „Skowyt” pochodzi z marca 1956 roku z Berkley. Jednak przed wizytą w Berkeley Ginsberg wspólnie z Garym Snyderem udał się do dawnej Alma Mater tego drugiego – do Reed College w Portland. Tam 13 i 14 lutego panowie wystąpili przed młodzieżą. Walentynkowy występ został zarejestrowany, ale później o nagraniu zapomniano.

W 2007 roku pisarz John Suiter, przeglądając w uczelnianej bibliotece materiały na temat Gary’ego Snydera, znalazł taśmę w jednym z pudeł. Po zweryfikowaniu faktu, że jest to najwcześniejsze istniejące nagranie, na którym Ginsberg czyta „Skowyt”, o odkryciu poinformowano media. Same nagrania nie zostały jednak wówczas udostępnione.

Taśma szpulowa, na której znajdowało się nagranie.

W 2019 roku dyrektorką college’u została dr Audrey Bilger, której małżonką jest Cheryl Pawelski, współzałożycielka wytwórni Omnivore Recordings specjalizującej się w publikacji archiwalnych nagrań wielu uznanych artystów. Nowa dyrektorka wzięła więc sprawy w swoje ręce i przedsięwzięła kroki, aby tak cenny materiał ujrzał światło dzienne.

Nagrania zachowały się w bardzo dobrej jakości, biorąc pod uwagę ich wiek. Przed publikacją poddano je jeszcze obróbce cyfrowej. Słychać nie tylko, jak Ginsberg przewraca strony, ale także bierze oddech po każdym długim wersie.

Zarejestrowany odczyt z 14 lutego 1956 roku Ginsberg zaczął od kilku krótszych wierszy, żeby rozgrzać się przed rozpoczęciem lektury „Skowytu”. Publiczność jest bardzo cicha i skupiona, ale jest kilka wyjątków. W jednej chwili ktoś z publiczności coś mówi, czego na materiale nie słychać, a co wywołuje śmiech wielu osób. Poeta reaguje słowami: „Nie chcę zdeprawować młodzieży”. Czytanie dzień po dniu musiało być dla Ginsberga wyczerpujące, ponieważ przed rozpoczęciem drugiej części swojego słynnego poematu mówi: „Odechciało mi się już czytać dalej, nie mam sił. Nie macie nic przeciwko temu, żebym uciął?”. Na tym kończy się zapis.

Materiał ukaże się 2 kwietnia na płycie winylowej, kompaktowej i w formacie mp3. Okładkę wykonał Gregory MacNaughton, stylizując ją na plakat, jaki mógł zapowiadać wydarzenie na kampusie Reed College w 1956 roku.

Poniżej możecie posłuchać samego początku „Skowytu” z tego historycznego nagrania.

[am]
fot. Ginsberga: film „Pull My Daisy”, taśmy: Steven Scardina

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy