Pierwszy w Polsce konkurs literacki, w którym jednym z jurorów będzie sztuczna inteligencja

3 marca 2020


Podczas odbywających się w najbliższy weekend Poznańskich Targów Książki zaplanowano uroczystą inaugurację BLEF-u, konkursu literackiego na mikropowieść sensacyjną. Ma to być pierwszy konkurs literacki w Polsce, a drugi w Europie, w którym nadesłane prace będą oceniane również przez? sztuczną inteligencję!

Organizatorem BLEF-u jest Fundacja Duży Format. W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji konkursu, prace oceniali Joanna Stryjczyk, Igor Brejdygant, Ireneusz Jagiełło i Rafał T. Czachorowski. W tym roku grono to powiększa się o sztuczną inteligencję.

Dodatkowego jurora „udostępnia” firma Literacka ? start-up z Olsztyna, który opracował narzędzie służące do analizy tekstów w języku polskim. Fiona ? bo tak nazywa się wirtualna jurorka ? czyta książki z zawrotną szybkością i za pomocą algorytmów potrafi wyłapać zaawansowane cechy fabuły.

„Fiona jest w stanie dać rzetelną informację na temat tego, na ile dany tekst pasuje do określonych kategorii literackich. Doskonale radzi sobie także z tym, by ocenić, czy spełnia on warunki kryminału, czyli na przykład, czy trzyma w napięciu” ? wyjaśnia Małgorzata Sieniewicz, prezes olsztyńskiego start-upu.

Spółka już od kilku lat pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji na rynku książki, opracowała m.in. system zaawansowanych rekomendacji książek, w którym algorytmy, bazując na miękkich cechach fabuły, są w stanie zarekomendować lekturę dopasowaną do gustu, ale także nastroju czytelnika.

„Z naszego narzędzia do rekomendacji codziennie korzysta wielu czytelników. Postanowiliśmy wykorzystać ten sukces i iść o krok dalej, tworząc rozwiązanie dedykowane twórcom ? pisarzom, selfpublisherom ? ale także wydawcom. Tym razem pracujemy nad algorytmami, które znacznie przyspieszą proces wydawniczy, oceniając, w jakim stopniu dana książka ma szanse stać się bestsellerem” ? zdradza Urszula Witkowska z Literackiej.

Zalążkiem nowego projektu jest właśnie Fiona. Jurorka ekspresowo zbada prace zgłoszone do konkursu, a ich autorzy wraz z końcem konkursu otrzymają szczegółową analizę swojego dzieła. O tym, czy wybór algorytmów okaże się zbliżony do wskazań literaturoznawców, przekonamy się już niebawem.

Uroczysta inauguracja BLEF-u odbędzie się na scenie główniej Poznańskich Targów Książki w sobotę, 7 marca, o godz. 13:00. Będzie to też okazja, by poznać Fionę.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy