banner ad

Pierwszy w historii thriller na iPada przyszłością fikcji literackiej?

17 października 2013

Craftsman - thriller
Portal Entertainment opublikował pierwszy w historii thriller dostępny jako aplikacja na iPada. „The Craftsman” to kombinacja książki, filmu i gry, która zdaniem autora, Juliana McCrea, ma w przyszłości zastąpić fikcję literacką.

„The Craftsman” przypomina nieco wydawane w formie książki gry paragrafowe, w których czytelnik spośród kilku zaproponowanych opcji dokonywał wyboru, co dalej ma robić bohater, tym samym decydując o tym, jak potoczyła się historia. O ile jednak gry paragrafowe zawierały dość ograniczoną ilość możliwości poprowadzenia fabuły, pierwszy w historii thriller na iPada jest o wiele bardziej skomplikowany. McCrea zapewnia, że w „Craftsmanie” dwie osoby nigdy nie przeżyją tego samego.

Mało tego, jako pełnowartościowa postać biorąca udział w dramacie możemy podpisywać internetowe petycje na fikcyjnych stronach, otrzymywać zaszyfrowane wiadomości na swoją komórkę od innych bohaterów, a wydarzenia, w których bierzemy udział w „Craftsmanie”, pojawią się w naszym rzeczywistym kalendarzu na iPadzie, ponieważ twórcy aplikacji chcą, aby ich thriller przeniknął do codziennego życia odbiorców.

Historia w „Craftsmanie” rozwija się przez pięć dni. Szef zespołu scenarzystów odpowiadających za fabułę thrillera uważa, że projekt daje możliwość przeniesienia tradycyjnej metody narracji na nowe media. Chociaż producenci upatrują w aplikacji szansy na zdominowanie w przyszłości rynku literatury, warto zauważyć, że książkowe gry paragrafowe są już w obiegu od przeszło czterdziestu lat, a jednak do dzisiaj nie udało im się w żaden sposób naruszyć pozycji, jaką cieszy się tradycyjna forma opowiadania.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy