banner ad

Pierwszy milion nowej powieści Rowling

25 września 2012


„The Casual Vacancy”, pierwsza powieść dla dorosłych autorstwa J. K. Rowling, z samych zamówień przed premierą osiągnęła nakład 1 miliona egzemplarzy, stając się jednym z największych brytyjskich bestsellerów ostatnich lat.

Oczekiwania wobec najnowszej powieści Rowling są tym większe, że do tej pory treść „The Casual Vacancy” miało okazję poznać jedynie kilku zaufanych tłumaczy oraz garstka dziennikarzy. W związku z tym w dniu premiery (czwartek 27 września) brytyjskie i amerykańskie księgarnie mają zamiar otworzyć swe podwoje wcześniej niż zwykle – o 8 rano.

Pomimo, że „The Casual Vacancy” już przed premierą zawojowała listy bestsellerów, prawdopodobnie nie doścignie rekordu ustanowionego przez wcześniejszą powieść pisarki. Ostatnia część Harry?ego Pottera w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy. Trzeba jednak pamiętać, że była to książka zamykająca cykl, który budował sobie markę na rynku wydawniczym przez całe dziesięć lat.

„The Casual Vacancy” będzie miała również problem z dogonieniem „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, która w Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie 5,3 miliona egzemplarzy. Na liczbę tą składają się jednak książki wydane w miękkiej oprawie oraz ebooki. Tymczasem nowa powieść Rowling, oprócz wydania cyfrowego, ukaże się początkowo jedynie w twardej oprawie, co przekłada się częstokroć na niemal dwukrotnie wyższą cenę okładkową.

Dotychczasowy rekord sprzedaży w pierwszym tygodniu dla książki wydanej w twardej oprawie wynosił 550 tysięcy egzemplarzy i należał do Dana Browna oraz jego „Zaginionego symbolu” (kontynuacja „Kodu Leonarda Da Vinci”).

Przypominamy, że polskim wydawcą książki J. K. Rowling będzie Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Lubimyczytac.pl, data premiery przewidziana jest na 15 listopada a polski tytuł powieści będzie brzmiał „Trafny wybór”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy