Pierwsze anglojęzyczne wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” z nowym rekordem cenowym

22 listopada 2017


Pierwsze anglojęzyczne wydanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w szybkim tempie zyskuje na wartości. Książka trafiła właśnie pod młotek w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams, gdzie pobiła nowy rekord, osiągając kwotę 106 250 funtów.

Przykład J.K. Rowling powinien przekonywać wszystkich początkujących kolekcjonerów, że warto inwestować w pierwsze wydania debiutanckich książek mało znanych, ale obiecujących autorów. Dlaczego? Ukazują się one zazwyczaj w małych nakładach ? później, kiedy pisarze zyskują już sławę, każda ich kolejna książka drukowana jest od razu w setkach albo nawet milionach egzemplarzy. W takiej masie trudno o wyjątkowość, ale wtedy właśnie te pierwsze, jeszcze niskonakładowe wydania stają się obiektem zainteresowania zbieraczy wszelkich unikatów. Tak też stało się z debiutem J.K. Rowling.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” ukazał się 26 czerwca 1997 roku. J.K. Rowling była wtedy nieznaną nikomu pisarką, której ledwo udało się znaleźć wydawcę. Fabuła rozgrywająca się w szkole z internatem dla małych czarodziejów nie zdawała się zwiastować sukcesu. Szansy na dużą promocję też nie było, ponieważ wydawca Barry Cunningham miał bardzo mały budżet przeznaczony na reklamę. Pierwszy nakład w twardej oprawie wyniósł więc jedynie 500 egzemplarzy.

Chwilę później o J.K. Rowling mówił już cały świat, a każdy z tych 500 egzemplarzy stał się towarem cenniejszym od złota. Jeszcze rok temu książki te osiągały cenę od 40 do 55 tysięcy funtów (w zależności od stanu). We wrześniu 2017 roku nabywca z Teksasu musiał już zapłacić 60 168 funtów, co zdaniem ekspertów mogło być najwyższą ceną uzyskaną na aukcji za niepodpisany egzemplarz dzieła literackiego opublikowanego w ciągu ostatnich 50 lat.

Teraz dowiadujemy się o kolejnym rekordzie. „Harry Potter i Kamień Filozificzny” sprzedany w londyńskim Bonhams osiągnął cenę 106 250 funtów. Na jego wyjątkowość składa się nie tylko fakt, że było to pierwsze wydanie zachowane w doskonałym stanie, ale też osobista dedykacja od autorki datowana na dzień po premierze książki. Rowling wpisała się dla swojej przyjaciółki Meery i jej rodziny. Panie poznały się, gdy ich córki uczęszczały do tego samego przedszkola w Edynburgu. Zapewne obie jeszcze nie przypuszczały wówczas, jak wartościowa książka okaże się po zaledwie dwudziestu latach.

Jak rozpoznać, czy posiada się pierwsze anglojęzyczne wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”?

1. Jako wydawca na stronie tytułowej u dołu musi być wymieniony Bloomsbury.
2. Najnowszą datą podaną w informacji o prawach autorskich musi być: 1997 rok.
3. Informacja o wydaniu na stronie z prawami autorskimi musi posiadać następujący ciąg cyfr: „10 9 8 7 6 5 4 3 2 1” (co oznacza pierwsze wydanie).
4. Na 53. stronie książki znajduje się błąd. „1 wand” (z ang. 1 różdżka) pojawia się dwukrotnie na liście rzeczy, które Harry ma kupić do szkoły. W późniejszych wydaniach błąd ten został poprawiony.

Jeśli posiadacie w domu egzemplarz, który spełnia wszystkie cztery powyższe wymogi, to znaczy, że wzbogaciliście się co najmniej o równowartość mieszkania.

[am]
fot. Bonhams

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy