Pierwsza od ponad dekady powieść Jonathana Safrana Foera zapowiedziana na 2016 rok

23 grudnia 2015

nowa-powiesc-safran-foer
Wielbiciele Jonathana Safrana Foera, wasza cierpliwość zostanie nagrodzona. „Here I Am”, pierwsza od jedenastu lat nowa powieść autora „Wszystko jest iluminacją”, ma trafić na księgarskie półki we wrześniu przyszłego roku.

Akcja „Here I Am” (z ang. „Oto jestem”) rozgrywa się w Stanach, ale w tle przewijają się dwa światowe wydarzenia: inwazja na Izrael i trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie. Książka ma opowiadać historię żydowskiej rodziny z trzema synami żyjącej w Waszyngtonie, która boryka się z rozpadem małżeństwa. Do rodziny przyjeżdżają krewni z Izraela, aby świętować bar micwę jednego z synów. Bohaterowie mają zmagać się nie tylko z problemami osobistymi, ale też kwestią tożsamości i dziedzictwa. Tytuł powieści zaczerpnięty został z fragmentu biblijnej księgi Rodzaju, gdy Bóg wezwał Abrahama z zamiarem nakazania mu złożenia jedynego syna Izaaka w ofierze. Abraham odpowiedział na Boże wezwanie słowami: „Oto jestem”.

Jak zapowiada Eric Chinski z wydawnictwa Hamish Hamilton, które opublikuje powieść w Wielkiej Brytanii, „Here I Am” ma w sobie „pewien rodzaj nieustępliwości; jest nieprzyzwoita, w pewien sposób zabawna. Niczym ?Kompleks Portnoya? obnaża życie amerykańskich Żydów”. „The New York Times” sugeruje, że książka może zawierać elementy autobiograficzne. Jak wiadomo, Jonathan Safran Foer dwa lata temu rozstał się ze swoją żoną, pisarką Nicole Krauss. Jednakże Chinski dementuje te pogłoski. „To nie jest powieść autobiograficzna poza tym, że w pewnym sensie każda dojrzała powieść odzwierciedla wiele życiowego doświadczenia autora”.

Okrzyknięty po opublikowaniu debiutu literackim geniuszem Jonathan Safran Foer nie opublikował nowej powieści od czasu „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” w 2005 roku. Zakupiona trzy lata temu przez imprint wydawnictwa Penguin „Ucieczka z dziecięcego szpitala” ostatecznie nigdy się nie ukazała. W międzyczasie autor wydał książkowy esej „Zjadanie zwierząt” oraz „Tree of Codes”, eksperymentalną nowelę stworzoną przy pomocy słów pochodzących z „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza.

„Here I Am” trafi do księgarń po obu stornach oceanu 29 września.

[ks]
źródło: The New York Times

Tematy: ,

Kategoria: newsy