banner ad

Pierwsza książka zapisana w DNA

21 sierpnia 2012


Zespół naukowców Akademii Medycznej Harvardu zaprezentował nowy sposób przechowywania danych przy wykorzystaniu kodu DNA. Po raz pierwszy w historii za pomocą kodu genetycznego „zarchiwizowano” książkę.

Zawartość książki – 53 tysiące słów, 11 obrazów i program komputerowy – to największa do tej pory ilość danych zapisana przy pomocy rewolucyjnej technologii wykorzystującej materiał genetyczny. I choć koszt takiego zapisu wciąż jest wysoki, to jednak spada w szybkim tempie, dlatego naukowcy uważają, że w przeciągu pięciu do dziesięciu lat może on stać się na tyle tani, by zastąpić zapis cyfrowy.

Możliwości DNA są ogromne. W gramie tego związku chemicznego, który przechowuje dane kodu genetycznego niemal wszystkich znanych żywych organizmów, można zapisać 455 miliardów gigabajtów informacji, czyli zawartość ponad 100 miliardów płyt DVD.

Używanie DNA niesie ze sobą wiele korzyści, które przewyższają tradycyjne formy zapisu. Jedną z nich jest ogromna pojemność wynikająca z trójwymiarowego zapisu danych. Tradycyjne sposoby wykorzystują jedynie dwa wymiary. Dane zachowane przy pomocy DNA dają się łatwiej skopiować i – co najważniejsze – zazwyczaj dają się łatwo odczytać, nawet po tysiącach lat niekorzystnych warunków przechowywania. Badanie wykluczały żywe organizmy, ponieważ mogłoby to doprowadzić do komplikacji i ryzyka utraty części danych.

Zapisanie książki w DNA zajęło kilka dni. „Obecnie służy to do przechowywania archiwów, ale ?timing? wciąż się poprawia” – zapewnia dr Sriram Kosuri z Harvardzkiego Instytutu Wyss?a, współautor opublikowanego w Science raportu poświeconego odkryciu. Naukowiec uważa, że to zapowiedź nadchodzącej rewolucji w wykorzystaniu DNA. „Możemy trafić na mur, ale nie ma podstaw, żeby tego nie kontynuować” ? twierdzi.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy