Pavol Rankov pierwszym laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej

17 października 2014

rankov-laureatem-gorbaniewskiej
Pierwszym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został słowacki pisarz Pavol Rankov. Na jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej przyznano w tym roku po raz pierwszy. Jury „Angelusa” ustanowiło ją, pragnąc w ten sposób uczcić pamięć zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, swojej pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR.

Zdarzyło się pierwszego wrześniaBiorący udział w głosowaniu mogli wybierać spośród siedmiu książek zakwalifikowanych przez jury do finału tegorocznej edycji „Angelusa”. Laureatów nagród przyznawanych przez jury ? Nagrody Głównej i nagrody dla tłumacza poznamy 18 października podczas uroczystej gali „Angelusa”, która rozpocznie się o godzinie 20 we wrocławskim Teatrze Muzycznym „Capitol”. Transmisję internetową z uroczystości będzie można śledzić na stronie „Angelusa”.

Urodzony w 1964 roku Pavol Rankov jest jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Na co dzień pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, polski, rumuński, szwedzki, japoński, hindi i arabski. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań: „S odstupom času” („Z perspektywy czasu”, 1995); „My a oni / Oni a my” („My i oni / Oni i my”, 2001); „V tesnej blízkosti” („W pobliżu”, 2004). Ich polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem „Bratysława jest mała”. W 1995 roku pisarz otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ivana Kraski, przyznawaną debiutującym słowackim autorom. Historyczna powieść Rankova „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (Stalo sa prvého septembra alebo inokedy, 2008) otrzymała w 2009 roku Europejską Nagrodę Literacką oraz kilka prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika „SME”, Nagroda Fundacji Banku Tatra). Adaptacja powieści została wystawiona przez Słowacki Teatr Narodowy. W 2011 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Matky” („Matki”).

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment nagrodzonej powieści.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy