Patrick Modiano pokazuje swoje miejsce pracy i domową kolekcję książek

14 października 2014

pokoj-modiano-1
Tegoroczny noblista, Patrick Modiano, zaprosił do swojego domu dziennikarzy programu telewizyjnego „La Grande Librairie” nadawanego na kanale France 5. Dzięki temu mamy możliwość przyjrzenia się miejscu pracy pisarza, a także zgromadzonej przez niego ogromnej kolekcji książek.

W pokoju, w którym Modiano przelewa na papier swoje historie, wszystkie ściany wypełnione są ciasno książkami. Jedynie duże okna i lustro zapewniają nieco pustej przestrzeni, choć i to ostatnie obłożone jest już poustawianymi w rządku tomami.

pokoj-modiano-2

Francuscy dziennikarze twierdzą, że Modiano nie tylko pisze o przeszłości, ale sam nią żyje. Do tworzenia swoich powieści nie używa komputera ani maszyny do pisania. Autor, choć zdarza mu się korzystać z komputera, nie posiada nawet swojego e-maila. Za korespondencję mailową odpowiada jego żona.

pokoj-modiano-3

Modiano pisze swoje książki odręcznie, ponieważ, jak sam twierdzi, gdyby używał edytora tekstu, chciałby natychmiast poprawiać niektóre zdania. Powieści Modiano są krótkie i napisane łatwym językiem, jednak każde słowo jest w nich starannie dobrane. Zanim książka przybierze ostateczny kształt, autor przepisuje zwykle tekst czternaście lub piętnaście razy.

pokoj-modiano-4

Poniżej możecie zobaczyć wnętrze pokoju, w którym pracuje Patrick Modiano:

[am]
źródło: La Grande Librairie, Le Nouvel Observateur

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy