Parlament Europejski zgodził się na obniżenie podatku VAT za e-booki

2 czerwca 2017


Obywatele Unii Europejskiej wreszcie będą mogli płacić mniej za książki elektroniczne! Parlament Europejski zezwolił państwom członkowskim na obniżenie podatku VAT za e-booki do stawek, jakie obowiązują publikacje drukowane na papierze.

Projekt przedłożony przez grupę posłów, wśród których znalazł się były polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, został przyjęty liczbą 590 głosów. Przeciwko było 8 osób, a 10 wstrzymało się od głosu.

„Nasze zwyczaje czytelnicze gwałtownie zmieniły się w ciągu ostatnich lat, nie ma teraz sensu stosować podwójnych standardów, w wyniku których publikacja internetowa jest opodatkowana wyższą stawką niż drukowana, którą można kupić w sklepie. Nowa dyrektywa pozwoli państwom członkowskim zrównać VAT za treści cyfrowe i drukowane” – powiedział Tom Vandenkendelaere, europoseł z grupy Europejskiej Partii Ludowej, sprawozdawca raportu na temat stawek VAT dla książek, gazet i magazynów prasowych.

Obecnie w krajach Europejskich e-booki opodatkowane są stawką od 15% wzwyż, zaś publikacje drukowane na papierze – od 0 do 5%. W Polsce VAT na książki elektroniczne wynosi 23%, zaś na wydania papierowe – 5%. Warto podkreślić, że dyrektywa nie nakłada obowiązku obniżenia stawek, a jedynie pozwala państwom na samodzielne decydowanie w tej sprawie. Polscy e-czytelnicy mogą jednak z nadzieją wyczekiwać na zmiany, ponieważ grupa posłów z klubu Kukiz ’15 już kilka miesięcy temu złożyła wniosek o obniżenie stawek.

„Książki i czasopisma, bez względu na ich formę, powinny być opodatkowane jednakowo. Czytelnik kupuje treść, a nie nośnik, na którym jest ona zapisana”mówił podczas kwietniowej dyskusji o stawkach VAT wnioskodawca ustawy, poseł Stanisław Tyszka. Wówczas problemem były dyrektywy unijne. Teraz wreszcie znikła ostatnia przeszkoda, aby wprowadzić jednakową stawkę VAT w Polsce.

[am]
fot. Hobbies on a Budget/Flickr (CC BY 2.0)
źródło: European Parliament, Sejm RP

Tematy: ,

Kategoria: newsy