„Pan Mercedes” wyróżniony Nagrodą im. Edgara Allana Poe dla najlepszego kryminału

9 maja 2015

pan-mercedes-nagrodzony-edgarem-2015
Mistrz horroru, Stephen King, za swoją pierwszą powieść detektywistyczną pt. „Pan Mercedes” otrzymał nagrodę im. Edgara Allana Poe, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w amerykańskiej literaturze kryminalnej.

Nagroda im. Edgara Allana Poe przyznawana jest przez Stowarzyszenie Amerykańskich pisarzy kryminałów od 1946 roku. Tegoroczna gala wręczania nagród odbyła się 29 kwietnia w nowojorskim hotelu Grand Hyatt. W wyścigu po najważniejszy laur dla najlepszej powieści kryminalnej Stephen King przegonił m.in. Iana Rankina nominowanego za „Saints of the Shadow Bible”, Stuarta Neville?a, któremu nominację przyniosła „The Final Silence”, Wileya Casha nominowanego za „This Dark Road to Mercy”, Mo Haydera z jego powieścią „Wolf” oraz Karin Slaughter nominowaną za „Cop Town”. Po ogłoszeniu zwycięzcy Rankin napisał na swoim profilu na Twitterze: „Cóż, po stronie minusów jest to, że nie wygrałem nagrody Edgara – zrobił to jakiś młody zbój nazwiskiem Stephen King. Po stronie plusów? Spotkałem pana Kinga”. Neville z kolei skomentował to tak: „Nie wygrałem Edgara, ale spotkałem Stephena Kinga, który był bardzo łaskawy w tolerowaniu mojego lizusostwa”.

„Pan Mercedes” to opowieść o Billu Hodgesie, emerytowanym gliniarzu, próbującym z pomocą dwójki niezwykłych przyjaciół schwytać zamachowca, który wjechał w tłum ludzi skradzionym Mercedesem. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros. W czerwcu do księgarń trafi kontynuacja powieści zatytułowana „Znalezione nie kradzione”. Tak o nagrodzonym dziele pisze w naszej redakcyjnej recenzji Milena Buszkiewicz: „To, co oferuje ’Pan Mercedes’, jest ciekawie poprowadzoną fabułą pełną zagadek, która z pewnością wzbudza emocje i dostarcza rozrywki na wysokim poziomie. Mocną stroną książki jest także jej autentyczność, nie trudno wyobrazić sobie, że opisane wydarzenia mogą stać się częścią także naszej rzeczywistości”.

Podczas gali wręczono również nagrody w kilku innych kategoriach. Za najlepszy debiut uznana została powieść Toma Baumana „Dry Bones in the Valley”. Wybór najlepszego opowiadania padł na „What Do You Do” Gillian Flynn. Najlepsza książka oryginalna w miękkiej okładce to według jury „The Secret History of Las Vegas” Chrisa Albaniego. Wśród książek dla młodzieży wygrał James Klise i jego „The Art of Secrets”. Nagrody specjalne Wielkiego Mistrza trafiły zaś do Jamesa Ellroya i Lois Duncan.

[aw]
fot. Edgars

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy