banner ad

Pamiątkowe albumy z dzieciństwa Ernesta Hemingwaya do ściągnięcia w całości za darmo

25 lipca 2013

albumy matki Hemingwaya - 1
Z okazji 114. rocznicy urodzin Ernesta Hemingwaya Prezydencka Biblioteka i Muzeum im. Johna F. Kennedy’ego udostępniła za darmo do ściągnięcia w formie plików PDF kolekcję rodzinnych albumów dokumentujących dzieciństwo i młodość pisarza.

W pięciu albumach utworzonych i opisanych przez matkę Ernesta, Grace Hemingway, znajdziemy wiele wcześniej niepublikowanych zdjęć, listów, rysunków, a także zadania domowe i inne pamiątki obejmujące lata od narodzin pisarza w 1899 roku aż do momentu ukończenia przez niego osiemnastu lat w 1917 roku.

We wpisie otwierającym pierwszy album pani Hemingway pisze: „O 8 rano 21 lipca 1899 roku Ernest Miller Hemingway przyjechał do miasta owinięty lekką niebieską kołderką. Był bardzo upalny poranek. Słońce świeciło jaskrawo i The Robins śpiewali swe melodyjne piosenki, witając małego nieznajomego na tym przepięknym świecie”. Matka maleństwa sumiennie odnotowywała jego rozwój ? przez pierwsze dwa lata zapisywała wagę, wzrost, pojawiające się ząbki, ulubione piosenki i pierwsze słowa, jakie wypowiedział mały Ernest.

Niektóre z obserwacji poczynione przez rodzicielkę wskazują na zainteresowania chłopca, które stały się później ważnymi tematami jego twórczości. W drugim albumie pani Hemingway zauważa: „Ernest Miller ma prawie 4 latka i jest w stanie iść przez wiele kilometrów w gęsty las na polowanie z tatusiem, niosąc swoją własną broń. Jest prawdziwym przyrodnikiem kochającym wszystkie ogromne kamienie, muszle, ptaki, zwierzęta, owady i kwiaty”.

albumy matki Hemingwaya - 2

Wraz z mijającym czasem w albumach pojawia się coraz więcej dowodów talentów przyszłego pisarza. A to pierwszy krajobraz namalowany w wieku 4 lat, a to wypracowanie klasowe, w którym z humorem i bogatą wyobraźnią Ernest „przewiduje” przyszłe koleje losu swoich kolegów. Są też wycinki pierwszych artykułów, które pisał jako reporter dla szkolnej gazetki.

Skany wszystkich pięciu albumów w formie plików PDF dostępne są do ściągnięcia tutaj.

Prezydencka Biblioteka i Muzeum im. Johna F. Kennedy’ego posiada w swych zbiorach dziewięćdziesiąt procent istniejących materiałów rękopiśmiennych Hemingwaya i uchodzi za najważniejsze na świecie centrum badań nad życiem i twórczością autora „Komu bije dzwon”. Ze względu na ich zły stan albumy Grace Hemingway ulokowano w najbezpieczniejszym miejscu biblioteki, gdzie dostępu do nich nie mają nawet badacze zajmujący się twórczością pisarza.

albumy matki Hemingwaya - 3

fot. The JFK Presidential Library

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy