Palety kolorów pasujące do słynnych pisarzy

29 sierpnia 2012


Chcielibyście pomalować mieszkanie w kolorach pasujących do waszych ulubionych autorów? Nic prostszego! Amerykańskie wydawnictwo Chronicle Books postanowiło skojarzyć palety kolorów z życiem i twórczością niektórych najsłynniejszych pisarzy.

Na prośbę dziennikarzy „Huffington Post” przedstawiciele wydawnictwa, mającego w swej ofercie kilka książek katalogujących palety kolorów, wybrało trzynaście czterokolorowych zestawów, z których poniżej prezentujemy wam te najciekawsze.

Marcel Proust „Parisian Patisserie”

Marcelowi Proustowi przypasowano „Parisian Patisserie” („Paryską ciastkarnię”). Jak wyjaśniła Diane Levinson z Chronicie Books, „różowy lukier otaczający bogate odcienie czekolady i migdałów” wyraźnie kojarzy się z francuskimi wypiekami, które „są tak skomplikowane w odcieniu jak w smaku”, a że żaden inny pisarz nie jest bardziej związany z francuskimi słodkościami niż Marcel Proust i jego Magdalenki, wybór wydawał się oczywisty.

Raymond Chandler „Silent Screen”

Mistrz czarnego kryminału, Raymond Chandler, czułby się najlepiej w otoczeniu kolorów z palety „Silent Screen” („Milczący ekran”). Jego twardzi bohaterowie, ostre dialogi i liryczne opisy zdają się idealnie pasować do barw rozciągających się od stalowo-srebrnej aż po grafitowy węgiel.

Henry James „Afternoon at the Metropolitan”

Z palety „Afternoon at the Metropolitan” („Popołudnie w Metropolitan”) emanuje bogactwo starych obrazów. Kolory klasycznego luksusu najlepiej pasują do Henry’ego Jamesa, który żył pomiędzy Ameryką i Europą ? w tej palecie Nowy Świat też spotyka się ze Starym Światem, czego dowodzą nazwy kolorów: Antique Citron (Antyczny Cytron), Ancient Sun (Starożytne Słońce), Green Nymph (Zielona Nimfa) i Old Chestnut (Stary Kasztanowiec).

Ernest Hemingway „Pup Tent”

„Pup Tent” („Mały namiot”) nasuwa skojarzenia z Ernestem Hemingwayem. „Kierowca karetki podczas pierwszej wojny światowej, korespondent wojenny, odkrywca na zdradliwym afrykańskim safari – żaden pisarz nie jest ściślej związany z niebezpieczeństwem i heroizmem niż Ernest Hemingway” ? tłumaczy Diane Levinson. Również w tym przypadku do osobowości i życia pisarza pasuje nie tylko zakres kolorów, ale i nazwa palety, przywołująca na myśl podstawowe wyposażenie każdego poszukiwacza przygód.

E. L. James „Passionate Purples”

E. L. James przypasowano „Passionate Purples” („Płomienny fiolet”). „To nie jest pięćdziesiąt odcieni szarości (gra słów z oryginalnym tytułem „50 twarzy Greya” – przyp. red.), to cztery odcienie fioletu, ale myślę, że pasują” ? wyjaśniła Levinson. Moc, pasja, siniaki – zdaniem przedstawicielki Chronicie Books wszystkie te elementy można znaleźć w książkach E. L. James.

Jane Austen „Cottage Garden”

Trawiasta zieleń i bujne kwiaty przywołują modę i wystrój wnętrz z czasów Jane Austen, dlatego „Cottage Garden” (Wiejski Ogród) skojarzono z autorką „Dumy i uprzedzenia”. „Relaksujące piękno tych kolorów stanowiłoby zwodniczo słodkie tło dla ironii i ostrego komentarza społecznego Austen.”

Herman Melville „Snug Harbor”

Natomiast Hermanowi Melville?owi powinna spodobać się paleta „Snug Harbor” („Zaciszna przystań”). Spokojne, relaksacyjne, morskie kolory byłyby ukojeniem dla autora jednej z najsłynniejszych powieści marynistycznych, który za życia cierpiał z powodu braku uznania.

Wszystkie palety oznaczone są numerami kolorów według powszechnie obowiązującego systemu standaryzacji kolorów Pantone.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy