banner ad

Otwarto pierwszą samoobsługową bibliotekę w Stanach Zjednoczonych

19 kwietnia 2022

W mieście Arvada w stanie Kolorado otwarto pierwszą w USA bibliotekę samoobsługową. Ma to być odpowiedź na coraz popularniejszą automatyzację w handlu. Skoro model ten sprawdza się w sklepach, postanowiono wypróbować go również w usługach publicznych.

Placówka nazywa się Express Library West Arvada, ale określana też bywa „biblioteką duchów”, ponieważ korzystające z niej osoby mają nie uświadczyć na miejscu personelu. Cała oferta dostępna jest samoobsługowo. Aby uzyskać do niej  dostęp, wystarczy karta biblioteczna i czterocyfrowy kod PIN otrzymany od pracowników głównego oddziału biblioteki hrabstwa.

Na powierzchni około 400 metrów znalazły się książki i płyty DVD do wypożyczania. Ale biblioteka oferuje również usługi dostępne w innych tego typu placówkach, jak dostęp do komputerów i drukarki, a także Wi-Fi dla osób, które przychodzą z własnymi komputerami przenośnymi. Wszelkich opłat można dokonywać za pomocą automatycznej kasy.

Brak pracowników nie oznacza braku kontroli. W bibliotece znajdują się kamery, które monitorują zachowanie użytkowników. Zainstalowano również telefon, który łączy się bezpośrednio z infolinią, gdyby ktoś potrzebował pomocy.

Biblioteka w Arvadzie nie jest pierwszą w Stanach Zjednoczonych, która wprowadza zautomatyzowane usługi, ale pierwszą, która jedynie na tym formacie opiera całe funkcjonowanie. Inne książnice udostępniają samoobsługę poza godzinami pracy bibliotekarzy. Oddział w Arvadzie podlega pod Bibliotekę Publiczną Hrabstwa Jefferson, która reklamuje prototypowy pomysł jako „bibliotekę ekspresową” będącą nowatorskim i wygodnym rozwiązaniem dla społeczeństwa coraz bardziej przyzwyczajonego do automatyzacji.

Reakcja mieszkańców jak na razie jest raczej pozytywna. W ciągu zaledwie kilku dni prawie 500 osób zarejestrowało się online, aby uzyskać dostęp do samoobsługowej biblioteki. Padają opinie, że dzięki Express Library West Arvada nie będą musieli jeździć do położonych dalej oddziałów. Nie brak też jednak obaw, czy korzystanie z placówki nie okaże się frustrujące dla osób nieobeznanych z technologiami. Kiedy w Londynie otwarto podobny punkt, w 2019 roku „The Guardian” donosił, że najczęściej w skargach zgłaszano brak możliwości skorzystania z porady bibliotekarza i problemy techniczne.

Biblioteka w Arvadzie nie funkcjonuje całodobowo. Od poniedziałku do czwartku jest czynna od 9:00 do 20:00, w piątek i sobotę od 9:00 do 17:00, a w niedzielę od 12:00 do 17:00. Przez pierwsze kilka tygodni po otwarciu jedna osoba będzie zarządzała zautomatyzowanym oddziałem, później nie będzie już stałego personelu. Co nie znaczy, że żaden pracownik nie jest potrzebny, żeby placówka działała. Bibliotekarze będą musieli m.in. uzupełniać zbiory na półkach i doglądać stanu wyposażenia.

[am]
fot. (1) Jefferson County Library, (2) Arvada Press
źródło: The Denver Post, Arvada Press

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy