Otwarto „bibliotekę publiczną” dla ptaków

21 maja 2015

biblioteka-dla-ptakow-0
Na początku tego miesiąca w Charlottesville w stanie Wirginia (USA) otwarto pierwszą bibliotekę publiczną dla ptaków. Pomysł powstał z inicjatywy miejscowej bibliotekarki Rebekkii Flowers oraz jej partnera, Kevina Cwaliny, który pomógł wykonać projekt.

Biblioteka publiczna dla ptaków to w rzeczywistości karmnik, który postawiony został na jednej z prywatnych posesji. Jego celem, oprócz dostarczania pożywienia, jest udokumentowanie licznych gatunków ptaków, jakie żyją na terenie stanu Wirginia.

biblioteka-dla-ptakow-1

Karmnik ustawiony jest w pobliżu biura, gdzie pracuje partner bibliotekarki. Za każdym razem, kiedy jakiś ptak odwiedza bibliotekę, mężczyzna robi mu zdjęcie lub nagrywa go na kamerę. Później zdjęcie lub filmik trafia do sieci wraz z krótkim komentarzem. Do tej pory udało się zarejestrować dwanaście różnych gatunków ptaków.

Inspiracją dla projektu był skonstruowany w Norwegii karmnik dla ptaków, który przypominał bar. „To był krótko istniejący projekt, ale nasunął nam pomysł, że wprawdzie ptaki potrzebują baru, ale jeszcze bardziej potrzebują książek” ? powiedziała Rebecca, dodając, że obserwowanie skrzydlatych gości biblioteki to dobra zabawa.

biblioteka-dla-ptakow-2

biblioteka-dla-ptakow-3

biblioteka-dla-ptakow-4

[am]
źródło: Bookriot
fot. Belmont Public Library for the birds

Tematy: , ,

Kategoria: newsy