Otrzymamy kolejną książkę Tolkiena! Tym razem opowieść o mitycznym bohaterze Finów

11 sierpnia 2015

Kullervo_Tolkiena
Szafa z archiwaliami J.R.R. Tolkiena najwyraźniej nie ma dna. Po „Dzieciach Húrina” i „Upadku Króla Artura” spadkobiercy pisarza ogłosili, że w sierpniu w Wielkiej Brytanii ukaże się kolejna „nowa” książka twórcy Śródziemia. Tym razem będzie to jedna z najwcześniejszych jego prac.

„The Story of Kullervo” (z ang. „Opowieść o Kullervo”) to Tolkienowska trawestacja losów jednego z bohaterów znanego fińskiego poematu „Kalevala”. Opowiada tragiczną historię Kullervo, syna Kalervo. Jako chłopiec wychowywał się w gospodarstwie złego maga Untamo, który zabił mu ojca, porwał matkę, a jego samego trzykrotnie próbował uśmiercić. Nieszczęsny bohater nie ma nic za wyjątkiem miłości swej siostry bliźniaczki i ochrony zapewnianej mu przez magiczne moce psa Musti. Gdy Kullervo zostaje sprzedany do niewoli, poprzysięga zemstę na magu, ale wkrótce musi zrozumieć, że trudno jest uniknąć okrutnego losu.

Tolkien zaczął pracować nad powieścią już w 1914 roku, jeszcze w czasach, kiedy studiował na Oxfordzie. Książki jednak nigdy nie ukończył. Stała się za to, jak sam powiedział, „zalążkiem prób pisania moich własnych legend, by stworzyć mój własny język”. Inspiracje historią Kullervo widać chociażby w „Silmarillionie”, szczególnie w losach Túrina Turambara.

Zapowiadana na 27 sierpnia książka zawierać będzie oryginalny tekst Tolkiena, a także liczne notatki autora, jego eseje na temat materiału źródłowego oraz komentarze badaczki i znawczyni jego twórczości, Verlyn Flieger. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Na ilustracji obok okładki książki: obraz „Klątwa Kullervo” (1899) autorstwa Akseli Gallen-Kallela.

[aw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy